1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anyanavicka [17]
2 years ago
6

A boat traveled 150 feet in 9.7 seconds. How far would the boat travel in 1 minute?

Mathematics
1 answer:
Vera_Pavlovna [14]2 years ago
4 0
972.8 feet is one minute
You might be interested in
If 3 3/4lb of candy cost 20.25 how much 1lb of cndy cost
Flura [38]
Here we find the "unit rate," which is the cost per pound of the candy.

 $20.25       $20.25
----------- = ----------- = $5.40/lb
3 3/4 lb       3.75 lb 


8 0
2 years ago
121 bricks in 16.5 minutes 22 bricks in m minutes
solniwko [45]
121/16.5=22/m
If I solve for m
You should get 2.922 
Round that and you get 3 minutes approximately
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
angel is picking mountain blueberries for a delicious pie. she can pick 1/6 cup of blueberries in 2 minutes. if she needs 2 1/2
Vadim26 [7]
I would take her 30 minutes
3 0
3 years ago
May you help me find the quotient
avanturin [10]
1 3/5- you flip the second fraction then multiply straight across
hope it helps

7 0
3 years ago
Jack earned a base pay of $600 plus a 5% commission on his sales. If his sales were $25,000 for the week, what was his total pay
Leni [432]

Answer:

1,850

Step-by-step explanation:

600+.05(25000)=1,850

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Elena drove 245 miles last week and 222 miles this week she estimate that she drove about 475 miles in weeks.how Elena estimate
    12·2 answers
  • How do u convert miles into centimeters
    12·1 answer
  • 6/36 in simplest form
    5·2 answers
  • Restrict the domain of the function f(x) = (x-2)^2 so it has an inverse. Then determine its inverse function.
    5·1 answer
  • In how many ways can we put five identical fruits into three bowls? Note that the bowls may be empty. The answer is not 243.
    6·1 answer
  • What is the correct answer for this question?
    8·2 answers
  • A zoo-keeper has 9 gorillas and 12 monkeys. He wants to keep the ratio of gorillas to monkeys the same. If the zoo-keeper buys 3
    10·2 answers
  • There are 1,345 students in the school. The entire school is going on a field trip and needs to fit on buses that hold 55 studen
    15·1 answer
  • Plz help me i will give you brainliest
    13·2 answers
  • The function f has the property that, for all x, 5(f)x=f(5x). If f(20)=40, what is the value of f(4)?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!