Here we find the "unit rate," which is the cost per pound of the candy.
$20.25 $20.25
----------- = ----------- = $5.40/lb
3 3/4 lb 3.75 lb
121/16.5=22/m
If I solve for m
You should get 2.922
Round that and you get 3 minutes approximately
1 3/5- you flip the second fraction then multiply straight across
hope it helps
Answer:
1,850
Step-by-step explanation:
600+.05(25000)=1,850