1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crank
3 years ago
8

First discovered more than 30 years ago, Lina’s sunbird, a four-and-a-half-inch animal found in the Philippines and that resembl

es a hummingbird, has shimmering metallic colors on its head; a brilliant orange patch, bordered with red tufts, in the center of its breast; and a red eye.
(A) found in the Philippines and that resembles(B) found in the Philippines and that, resembling(C) found in the Philippines and resembling(D) that is found in the Philippines and it resembles(E) that is found in the Philippines, resembling
Mathematics
1 answer:
Arlecino [84]3 years ago
4 0

Answer: the correct one is C) found in the Philippines and resembling

Step-by-step explanation:

To maintain parallelism, you must list items with equal grammatical structure.

"Found" is just an adjective that modifies the animal, and so is "resembling." Sure, they don't sound the same, but they're both adjectives.  

You might be interested in
Find the equation of the circle whose center and radius are given.
timama [110]

Answer:

(x-7)^2 + (y+3)^2 = 49

Step-by-step explanation:

The general equation for a circle is given by

(x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2

where ( h,k) is the center and r is the radius

(x-7)^2 + (y- -3)^2 = 7^2

(x-7)^2 + (y+3)^2 = 7^2

(x-7)^2 + (y+3)^2 = 49

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help !! thank you so much!!
Afina-wow [57]

Step-by-step explanation:

we know that:

tan(x  - y) =  \frac{tanx - tany}{1 + tanx \times tany}

using this, we can see that x = 73 and y = 13

using this, tan(x-y) = tan(73-13) = tan(60)

therefore, A = 60

we know that tan(60) = √3

therefore, B = 3

5 0
2 years ago
what is the unit price for 12 muffins for $25ti the nearest centwhat is the unit price for 12 muffins for $25 to the nearest cen
Maslowich

Answer:

2.04$

Step-by-step explanation:

unit price = Cost/amount you're buying

25$/12 muffins

25/12 = 2 + (1/25)

so 2$ and 1/25 of a dollar, which is 4 cents.

2.04$

Goodluck with your schoolwork/homework!

--------------------------------------------------------------

Apologies in advance for any errors/bad explanations.

3 0
3 years ago
Find the slope and the y-intercept of the line.<br> 3x+y=2<br> Write your answers in simplest form.
julia-pushkina [17]

Answer:

slope is -3

y intercept is 2

Step-by-step explanation:

3x+y=2 [subtract 3x from both sides]

y=-3x+2

slope is -3

y intercept is 2

3 0
11 months ago
Evaluate In 7 (alg 2)
eduard

Answer:

i'm not sure what you need help with.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How are the graphs of the functions f(x)=-√16x and g(x)= 3√64x
    8·1 answer
  • 72m^3 + 80m + 64 factor the common factor out
    11·1 answer
  • Patrick invested money into a special savers bank account. Each year money in the account earns 4% interest. After one year, the
    11·2 answers
  • Details
    7·1 answer
  • Math mystery case of the bee bandits clue 5<br>​
    6·1 answer
  • I need help ASAP please help someone
    11·2 answers
  • PLZ PLZ HELP I DONT UNDER STAND THIS!!
    12·1 answer
  • Divide 17/28 by 2/3 input your answer as a reduced fraction help ASAP
    6·2 answers
  • What the power a when 5^a = 1/125
    8·1 answer
  • 8 Graph the equation y = –20x + 500.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!