Answer:
uhm hi- how are you doing today :) did you eat-?
Answer:
Check explanation.
Step-by-step explanation:
slope-intercept form: y=mx+b
9x+5y=23
5y=-9x+23
y=-9/5x+23/5
m=slope: -9/5
b=y-intercept: 23/5
Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle
Answer:
21 ft
Step-by-step explanation:
C = 2πr
Filling in the given values, we have ...
131.88 ft = 2·3.14·r . . . . we can find r by dividing by its coefficient
131.88 ft/6.28 = r = 21 ft
Answer:
She hung 45reds, 30greens and 60whites
Step-by-step explanation:
If Sonia is hanging up decorations in the ratio of 3red: 2green: 4white, the total amount of different she hung is 3+2+4 = 9different colours.
Of she hung 135decorations in total, the number of red = 3/9 × 135 = 45reds
Number of green = 2/9 × 135 = 30greens
Numbe of white = 4/9 × 135= 60whites
She hung 45reds, 30greens and 60whites