1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miskamm [114]
3 years ago
9

HELP ME PLEASE! Vector's map has the scaling missing.he knows from the lake to the youth center is 8 miles. on the map, they are

2 inches apart.what is the scale for vectors map
Mathematics
1 answer:
Naddik [55]3 years ago
7 0
Hey there!

Since 2 goes into 8, you would simplify. You would get 1 inch and 4 miles. Next, set up a ratio. The ratio is 1 inch: 4 miles. So for every inch on the map, there is 4 miles.

I hope this helps!
You might be interested in
I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER IS CORRECT.
malfutka [58]
1. given
2. addition property of equality
3. division property of equality
4 0
3 years ago
Find the equation of the line shown.<br>​
trasher [3.6K]

HOPE IT HELPS!!!!!!!!

4 0
3 years ago
Need help plz..........
boyakko [2]
Subtraction property of equality
2/3y = -6
2/3y × 3/2 = -6 × 3/2
multiplication property of equality
y = -9
8 0
3 years ago
If car #1 gets 43.2 miles per gallon and car #2 gets 35.9 miles per gallon. Calculate the difference in costs if you drive a dis
Tanzania [10]

Hey!

Hope this helps...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Car #1: 300/43.2 = 6.9444 gallons

(Rounded) Car #2: 300/35.9 = 8.3565 gallons

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

(Rounded) Car #1: 6.9444*3.19 = $22.16 to re-fill their tank

(Rounded) Car #2: 8.3565*3.19 = $26.66 to re-fill their tank

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

(Rounded) Difference: $26.66 - 22.15 = $4.50

To re-fill Car 2's tank is approximately $4.50 more to re-fill Car 1's tank...

8 0
3 years ago
3+2 I don't know why they expect a kindergartener to do this hard work
Andrei [34K]
The answer is 5!  Like if you have 3 cookies then add two you would have .. 5!  (: any other questions you need help with?
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A market has 648 apple packages in bag with 12 apple each. How many bags of apple does the market have? Write a number in each b
    5·1 answer
  • 1) Which two teams had the greatest point difference?
    15·1 answer
  • Bonnie volunteers to bring bags of candy to her child's class for the Halloween party. She buys a bag containing 240, a bag cont
    14·1 answer
  • Whats the set builder notation of 1,2,4,8,16,32,64
    12·1 answer
  • Yuka buys 6 pounds of apples at $0.50 a pound. she also buys 6 pounds of bananas. altogether, the fruit costs $12.00. what is th
    11·1 answer
  • A volleyball team won 90% of 80 games played.how many games did they win?
    15·1 answer
  • Maria has a job picking apples. She can pick 52 apples per hour. How many apples can she pick in 45 minutes.
    11·1 answer
  • A nurse wants to simulate the number of male and female births at the hospital where she
    6·1 answer
  • Evaluate r-s if r = -18 and s = -11
    14·2 answers
  • What is <br> 9 divided by 2113
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!