1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
77julia77 [94]
3 years ago
8

Find the discriminant 8y^2-2y+9=0

Mathematics
2 answers:
Lesechka [4]3 years ago
8 0

Answer:3

Step-by-step explanation:

Yuri [45]3 years ago
7 0

Answer:

The answer is 3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is 0.6 x 2.2 = ?
Mariulka [41]
Your answer is 1.32                  
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gavin borrowed $250 from his parents to buy a new mp3 player. Each week he pays his parents back $10. The function, m(w) = 250 –
Kryger [21]

Answer:

m=25

Step-by-step explanation:

You want to divide 250 by 10 to find the number of weeks it would take him to pay back his parents. which would be 25. It would take Gavin 25 weeks to pay his parents back. m(w)=0 just is telling you the worth of that part of the equation.

7 0
3 years ago
PLEASE HELP I've been struggling on this one :(
In-s [12.5K]

Answer: The answer is (x+2)(x-4)(x-4)
Or as a short form you can write it as
(x+2) (x-4)^{2}

Step-by-step explanation:

Answer is very lengthy but I am 100% sure that's the correct answer

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
What is 26/100 in simplest form
Gwar [14]
The simplest form would be 13/50.
Hope it helped!!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help, I need to pass this class
Oksana_A [137]
45/9 is 5 it means 1 part is =5 
 and  5 *  5 is = 25
32 - 25 = 7 

its b

5 0
3 years ago
Other questions:
  • ?????????????????????
    5·1 answer
  • What is the equation of the line –3x–2y=30 in slope-intercept form?
    8·2 answers
  • What's the unit rate for 1 1/4 gallons per 44 1/2 miles
    15·1 answer
  • If sin theta = 4/5 and cos theta is in quadrant II, then cos theta and tan theta equal what?​
    14·2 answers
  • If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce
    14·1 answer
  • Does anyone know this?
    11·1 answer
  • Please answer this question I cant figure it out.
    11·2 answers
  • Which table shows exponential growth decay?
    5·1 answer
  • What number is equivalent to 47/9
    11·2 answers
  • If sin (90° - α) = BC /CA,write down the ratio of sina.​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!