Answer: 23 ounces
Step-by-step explanation:
A is the answer hope this helps
Answer:
$700
Step-by-step explanation:
Step one:
Given data
Regular cost of cell phone= $780
discount = 15%
tax = 5.5%
Step two
Let us compute the discounted amount
= 15/100*780
=0.15*780
=$117
hence the selling price is
=780-117
=$663
Also, the tax-deductible is
=5.5/100*663
=0.055*663
=$36.465
The total cost of the phone will be
=663+36.465
=699.465
=$700 to the nearest cent
First, convert 5 hours into minutes:
5 hours 60 min
------------ * --------------- = 300 min
1 1 hr
Next, find the unit rate in m/min:
9673.6 m
--------------- = 32.24 m/min
300 min
Now find the distance you can walk in 70 minutes at this rate:
32.24 m
------------- * 70 min = 2247 meters (answer)
1 min
You could walk 2247 meters (to the nearest meter) in 70 minutes.
Answer:
a ratio is a comparison of two numbers or measurements
the objects being compared are called the terms of the ratio.
if the tow terms are different units this is called a rate.
example:
David covers 600 miles in 8 hours and John covers 380 miles in 5 hours. Who is driving faster ?
solution:
Distance covered by David in 1 hour is
= 600 / 8
= 75 miles per hour
Distance covered by John in 1 hour is
= 380 / 5
= 76 miles per hour
When we compare the above unit rates (Distance covered in 1 hour), John is driving faster than David.