Answer:
44 cents
Step-by-step explanation:
a unit price is how much something costs per one
if it costs 4 dollars for 9, we can do 4/9 to find the unit price
4/9=.4444444....
this to the nearest hundredth is .44 or 44 cents
7/10=70/100=70%, so the answer is seventy-percent.
The rice will cost $17.6 for serving 40 people
<h3><u>Solution:</u></h3>
We need to determine the cost of serving 40 people with rice
Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99
The price of 1 pound box will be 
1 Pound (lb) is equal to 16 ounces (oz)
Therefore, the price of 16 ounces is $0.995
A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces and it serve 1 people

Therefore rice will cost $17.6 for serving 40 people
Answer:
678
2
679
Step-by-step explanation:
Number of people: 5426
Capacity of table: 8
How many tables are full?
- Number of full tables= 5426/8= 678.25 so full part is 678
How many people are sitting at a table that is not full?
- 0.25 table= 8*0.25= 2 people are sitting at a table that is not full
or
How many tables are needed for all 5,426 people?
Hello!
The letter D is in the place for the upper quartile
To find this you have to find the median of the data
List the numbers from least to greatest
12, 18, 34, 55, 59, 68, 80, 80
The medians are 55 and 59
To get the median we take the average of these numbers
55 + 59 = 114
114 / 2 = 57
The median is 57
To find the upper quartile you find the median of the numbers higher than 57
List the numbers that are higher than 57 in the data
59, 68, 80, 80
Take the average of 68 and 80
68 + 80 = 148
148/2 = 74
The answer is 74
Hope this helps!