Answer:
x = 27
Step-by-step explanation:
AC // DE
m∠ABD ≅ m∠BDE = 72°
m∠ADB + m∠BDE + m∠EDF = 180°
2x + 72° + 2x = 180°
4x = 108°
x = 27°
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
C) 0i?????????????
Step-by-step explanation:
They are the same thing why would you need to add anything?
I feel bad searching this up
Answer:
y = 3x - 2
Step-by-step explanation:
The equation of a line in slope- intercept form is
y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )
y = 3x + 2 ← is in slope- intercept form
with slope m = 3
Parallel lines have equal slopes, then
y = 3x + c ← is the partial equation
To find c substitute (1, 1) into the partial equation
1 = 3 + c ⇒ c = 1 - 3 = - 2
y = 3x - 2 ← equation of line
Answer:
Step-by-step explanation:
hair growth is the bottom one y + 3x
total area is the top one y = 3x²
bacteria is the middle one y = 3ˣ