1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrew [12]
3 years ago
7

Help with math, please!!!! YOU GET 31 POINTS !!

Mathematics
2 answers:
DENIUS [597]3 years ago
8 0
If six pencils cost $24, how much does 1 pencil cost?

6p = 24

divide both sides by 6 to get p alone:
6p/6 = 24/6 

simplify:
p = 4.

So p = 4 is our answer, and in this case, one pencil would equal $4.

please mark my answer brainliest
mario62 [17]3 years ago
5 0

Answer:

\boxed{\sf {view \: explanation}}

Step-by-step explanation:

If 6 ink pens cost 24 rupees, then how much does 1 ink pen cost?

\sf 6p=24\\

\sf \displaystyle  \frac{6p }{6} =\frac{24}{6}

\sf p=4

You might be interested in
your test grades are 85,74, and 91. What is the lowest grade you can get on the next test and have an average of at least 80
wariber [46]

Answer:

Lowest grade is 70.

Step-by-step explanation:

To have an average of 80 the total score is 4 * 80 = 320.

So the score for the next test must be  320  - (85 + 74 + 91)

= 70.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
you have two pizzas that have 5 out of 8 slices left to share equally with 3 people. how much pizza will each person get?
Grace [21]
From the data, you have to share 5 pieces among 3 people.
so each person will get 5/3
5/3 = 1.7
7 0
3 years ago
Find the solution to the system of equations y=−7x+3y=−x−3​
babunello [35]

Answer:

x=1, y=-4. (1, -4).

Step-by-step explanation:

y=-7x+3

y=-x-3

-------------

-7x+3=-x-3

-7x-(-x)+3=-3

-7x+x=-3-3

-6x=-6

6x=6

x=6/6

x=1

y=-1-3=-4

3 0
4 years ago
Subtract and reduce to lowest terms: 4 - 5/8
lord [1]

Answer: 3 3/8

Hope this helps!

7 0
3 years ago
A paper cup holds a volume of 6 fluid ounces. Is the volume of 6 paper cups greater than 5 cups?
joja [24]

Answer:

No

Step-by-step explanation

8 oz per cup meaning 40oz in 5 paper cups

6 oz per paper cup meaning 36 oz in 6 paper cups

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The value of n is both 5 times as much as the value of m and 36 more than the value of m. What are the values of n and m? Explai
    6·1 answer
  • Name six pairs of supplementary angles
    12·1 answer
  • Henri wants to triple his spaghetti sauce recipe that uses 1 pound 8 ounces of ground turkey. How many pounds of ground turkey w
    10·1 answer
  • Lcm of 4 , 8 , 12???
    6·2 answers
  • Suppose a test of H0: μ = 0 vs. Ha: μ ≠ 0 is run with α = 0.05 and the P-value of the test is 0.052. Using the same data, a conf
    8·1 answer
  • How many solutions does the system have? \begin{cases} & y = 2x-1 \\\\ & y = 2x+6 \end{cases} ⎩ ⎪ ⎨ ⎪ ⎧ ​ ​ y=2x−1 y=2x+
    14·1 answer
  • Helps me solve this problem please
    12·1 answer
  • Find the measure of b+d.
    7·2 answers
  • Really need the answer to​ this thanks !
    11·1 answer
  • Help I’ll mark you brainly!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!