Help with math, please!!!!
YOU GET 31 POINTS !!
2 answers:
If six pencils cost $24, how much does 1 pencil cost?
6p = 24
divide both sides by 6 to get p alone:
6p/6 = 24/6
simplify:
p = 4.
So p = 4 is our answer, and in this case, one pencil would equal $4.
please mark my answer brainliest
Answer:

Step-by-step explanation:
If 6 ink pens cost 24 rupees, then how much does 1 ink pen cost?



You might be interested in
Answer:
I would need to see the rectangles and there areas to answer that sorry
The correct answer is D. An Entrepreneur.
I hope this helps. :)
And have a great day.
Answer:

Step-by-step explanation:
Given:

Solving for
:

Answer:
8.1
Step-by-step explanation:
2x^2 -9 = 121
+9 +9
2x^2 = 130
/2 /2
x^2 = 65
x= sqrt (65)
x= 8.06225...
x = 8.1
y=2x so replacr the -y with -2x so 2x+6 is 8x. :)