1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
3 years ago
13

Describe a real or made up but realistic example of an emotional consumer motive that you or someone you know has experienced. W

hat product did you buy, and what was your motive for buying it?
Business
2 answers:
Vinil7 [7]3 years ago
6 0

Answer:

First off, an emotional consumer will make a purchase based off of his or her's feelings/emotions, rather than using logic and reasoning.

Explanation:

For example, if someone goes through a rough break-up, they might spend money on impulsive goods such as chocolates and other junk food. Or, they might buy a puppy for a physical presence or attention.

Another example might be if someone wants to fit in, they'll buy new sets of clothes and/or accessories for popular kids' approval.

Hope this helps! :)

Lynna [10]3 years ago
5 0
There are a lot of reasons in buying a certain a product and sometimes we buy things which are not really necessary. One great example for emotional consumer motive in when we buy food because we need them to survive in this world. 
You might be interested in
Assume that Selling Division and Buying Division are both owned by Overall Corporation. Selling Division sells a product that is
Mariana [72]

Answer:

80

Explanation:

6 0
3 years ago
How experiences will help in picking a career?
alexdok [17]

Answer:

well to be honest the more you are focused and stuff and get used to like any  subject that can help you in the near future.

Explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The June 30, 2021, year-end trial balance for Askew company contained the following information: Account Debit Credit Inventory,
34kurt

Answer:

$252,000

Explanation:

Calculation for the cost of goods sold for the Askew Company for the year ending June 30, 2021.

First step is to calculate the Net Purchase

Purchases 259,000

Less Purchase discounts (7,900)

Less Purchase returns (11,900)

Add Freight-in 20,800

Net purchase 260,000

Now let calculate the cost of goods sold

Inventory, 7/1/2020 33,900

Add 260,000

Less inventory balance ($41,900)

Cost of goods sold $252,000

Therefore the cost of goods sold for the Askew Company for the year ending June 30, 2021 will be $252,000

5 0
3 years ago
The local electronics store is offering a promotion​ "1-year: same as​ cash," meaning that you can buy a tv​ now, and wait a yea
shtirl [24]

Answer:

$961.54

Explanation:

To calculate the real price of the TV you would have to determine the present value of the TV's price. The future price of the TV is $1,000 and your discount rate is 4% annual (the same as your bank), so the present value of the TV =

present value = future value / (1 + rate) = $1,000 / 1.04 = $961.54

3 0
3 years ago
Direct labor and overhead costs incurred to change raw materials into finished products are known as
san4es73 [151]

Answer:

conversion costs

Explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The operations of Smits Corporation are divided into the Child Division and the Jackson Division. Projections for the next year
    11·1 answer
  • Students have the right to express themselves through speech provided the speech is not obscene, vulgar, or disruptive.
    12·2 answers
  • Look at the table supply of lemonade. if the price of lemonade is $1 per cup, the total quantity of lemonade supplied will be:
    8·1 answer
  • The long run is best defined as a time period during which at least one input cannot be changed. during which all inputs can be
    10·1 answer
  • What can you achieve by selecting insert in the table menu
    13·1 answer
  • Compute the Cost of Goods Manufactured and Cost of Goods Sold for Blue Sea Company for the most recent year using the amounts de
    14·1 answer
  • Where's the leak ma'am?
    7·2 answers
  • 25
    7·2 answers
  • Jose and Zola want to purchase their first home. Jose makes $23.50 an hour and works 40 hours per week. Zola makes $21.50 an hou
    10·1 answer
  • Is anyone gonna help I posted the same thing 3 times and no one will help. Ive been stuck in my room for days trying to get this
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!