1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
2 years ago
14

What is the value of 6 divided by 3/8

Mathematics
1 answer:
V125BC [204]2 years ago
3 0
16 because 3 divided by 8 is 0.375 and 6 divided by 0.375 is 16.
You might be interested in
If you translated the point a (4,-3) left 2 units and down 6 units where is A
olga2289 [7]
It would be (-2, 1)
5 0
2 years ago
Please help me out people
Juliette [100K]

Answer:

c i think

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What are the surface area of each cylinder
Jlenok [28]
It looks messy and blury 

7 0
2 years ago
The scale of a model train is 1 inch to 16.48 feet. One of the cars of the model train is $6$ inches long. What is the length, i
Aloiza [94]

Answer:

The scale of a model train is 1 inch to 13.5 feet. One of the cars of the model train is 5 inches long. What is the length, in feet, of the actual train car?

Algebra

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Apple juice is sold in 2.5l cartons and 350ml boxes. a 2.5l carton sells for $4.15 and six 350ml boxes sell for $4.50. calculate
TiliK225 [7]

Answer:

0.00166 dollars per milliliter

0.002142857142857 dollars per milliliter.

Step-by-step explanation:

1. 2.5 carton

2.5 liters of juice is 4.15

2.5 liters=2,500 milliliters

To find the price per milliliter, we will divide the cost by the amount of juice there is.

4.15/2,500=0.00166 dollars per milliliter

2. 6 350-ml cartons

6 350-milliliter boxes= a total of 6*350 ml=2100 milliliter

Again, we will divide the cost by the amount of juice.

4.50/2100=0.002142857142857 dollars per milliliter.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Write the following percents as both fractions and decimals.
    15·2 answers
  • Please help due tomorrow
    5·2 answers
  • There is one answer :v
    12·2 answers
  • As part of a school contest, Sarah and Luis are playing a math game. Sarah must pick a number between 1 and 50 and give Luis clu
    5·2 answers
  • What is (34/8-16/9)-14/9
    13·1 answer
  • TESThttps://student.masteryconnect.com/?iv=Alxn09azl_cyvZFNImj3pQ&tok=2HnpaghCCDpi_smhDxaUY_5r_rqPkPaA3n_nZbF4QeQC2G59l3eC-D
    7·1 answer
  • I WILL MAKE YOU BRAINLEST
    13·1 answer
  • Answer no explantion pls i need asap
    8·1 answer
  • In a fishing derby, jimmy caught six more fish than his sister kelly. How many fish did each person catch if they caught a total
    7·1 answer
  • Determine which equation has exactly one real solution. PLS HELPP
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!