1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lukranit [14]
3 years ago
15

The ratio of boys to girls at a movie is 4:7. If there are 21​ girls, how many boys are at the​ movie?

Mathematics
1 answer:
GaryK [48]3 years ago
3 0

Answer:

12 boys

Step-by-step explanation:

7 x 3 = 21

4 x 3 = 12

12 boys

You might be interested in
What is the length of x? What is the length of EF? Only enter numbers in the answer boxes below:
dimaraw [331]

Focus on triangles DFC and DFE:

  • They are both right triangles because DF is perpendicular to EC
  • DC=DE
  • DF is a common side

So, the two triangles are congruent. It follows that CF=FE, and in particular

8x=3x+15 \iff 5x=15 \iff x=3

And since x=3, the length of EF is

EF=3x+15=3\cdot 3+15=24

7 0
3 years ago
Select the best answer for the question 7/8=?/48
iris [78.8K]
<span>is is 42 ok but try to see why and study =)</span>
3 0
4 years ago
Can help me for homework pleas
Rasek [7]
Hey You!

32 / 8 = 4

4 × 7 = 28

20. ANSWER:

The fish swims 28 feet deep.

21. ANSWER:

Numerator;Denominator

22. ANSWER:

439 / 3 = 146.3333 repeat.

So, each individual computer costs more than each individual printer.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jade buys a blouse and a skirt for 3/6 of their original price. Jade pays a total of $31 for the two items. If the original pric
Damm [24]

Answer:

3/4 times 18= 13.5

31.5-13.5=18  

It cost 18 dollars for the skirt with a discount.

It cost 13.5 for the blouse as opposed to the original price of 18 dollars.

18(skirt)+13.5(blouse)=31.5

If you set up a proportion to find the original price of the skirt you will get the answer.  

18/x=75/100

75x=18 times 100

75x=1800

75x/75=1800/75

x=24  

The original price of the skirt is 24 dollars.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If your family drank 8 pints of apple juice, how many cups would that be? 1
sertanlavr [38]

Answer:

4 cups I believe

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B3%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac{1}{3} " alt=" \frac{1}{3} " align=
    8·1 answer
  • Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
    10·1 answer
  • Identify the vertex and the y intercept of the graph of function y=24(x+5.5)^2
    10·2 answers
  • Jillian buys 200 shares of a company at $150 a share. She sells them at $175 a share. What is her capital gain or capital loss?
    14·2 answers
  • Solve the equation by the elimination method..!!<br>1. 3x+ 4y= 10 &amp; 2x- 2y = 2​
    9·1 answer
  • Evaluate ( f/g)(x) if f(x) = 2x and g(x) = 3x – 2 when x = 2.
    12·1 answer
  • What is the value of x? The figure is not drawn to scale. Show work
    14·1 answer
  • A warehouse contains 7250 books in it. Books are being shipped from the warehouse such that the number of books decreased by 150
    9·1 answer
  • What is another way to write<br> MP
    12·1 answer
  • Solve this identity, where the angles involved are acute angles.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!