1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
3 years ago
10

I need the answer now please

Mathematics
2 answers:
Nuetrik [128]3 years ago
7 0
Since the opposite sides equal to each other the answer is parallelogram
stepladder [879]3 years ago
6 0
Parallelogram

Hope I Helped =D
You might be interested in
a school musical soild 353 tickets. $5 for adults and $3.50 for students. the school made $1500 how many adult tickets were sold
IrinaVladis [17]

Answer:

177 Students

176 Adults

Step-by-step explanation:

Adult - (A) $5

Student - (S) $3.50

Equation 1: A+S = 353 tickets

Equation 2: 5A + 3.50S = $1500

Sub equation 1 into 2:

5A + 3.50(353 - A) = 1500

Multiply: 5A + 1235.50 -3.50A =1500

Subtract 1235.50 and -3.50A from both sides: 1.50A = 264.50 and then divide:

264.50/1.50 = 176 Adults

Sub into equation 1:

176 +S = 353

Solve: 353 - 176 = 177 Students

Check: 5(176) + 3.50(177) = $1500

1499.5 rounded = 1500 = 1500 ✔

I hope this helped!

3 0
4 years ago
In the number 5,678.321 what is the value of the 1? *
Marysya12 [62]

Answer:

a 1 thousandth or 0.001

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the total mass of 32 nails each of mass 1.7 grams
Andrews [41]

Answer:

The answer is 54.4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
GENIUS OR ANYONE HELP ME PLZ PLZ PLZ!!!!
sukhopar [10]

Answer:

\frac{16}{4}, \frac{22}{7},\sqrt{5}, \sqrt{3}

Step-by-step explanation:

i got it right

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don’t understand this helpppppp
zlopas [31]

Answer:

180°

Step-by-step explanation:

∠LMN = 90° and is the angle in a semicircle, thus

LN is the diameter of the circle and the measure of arc LPN is

m arc LPN = 180°

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
    14·1 answer
  • The measure of two supplementary angles are x+10 and 2x-5. Find the values of x and then find the angles
    8·1 answer
  • Calculate each or quotient 2 2/5 x3 1/3=
    8·1 answer
  • Round 848702 to the nearest thousand
    15·1 answer
  • SOMEONE HELP.Whos good with parallelogram.Need good answer​
    14·1 answer
  • You have a fancy 2nd-floor room and need a new mattress. You need to bring your mattress in through the french doors on your bal
    15·1 answer
  • Expand: f(x)= x^4- x^3+x^2+x-
    5·1 answer
  • 2. Solve: 7(5x-2) = 6(6x - 1).
    10·1 answer
  • Write an equation that represents the line. Use exact numbers
    5·1 answer
  • CAN SOMEONE PLS HELP WITH THIS IF ITS COORECT AND U HAVE TO EXPLAIN ILL GIVE BRAINLIEST
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!