1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
3 years ago
15

Harry buys one fourth pound of American cheese at a cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of American ch

eese, what is the cost per pound of the cheese?
Mathematics
1 answer:
tamaranim1 [39]3 years ago
6 0

Answer:fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

Step-by-step explanation:

fffffsdfaaaaaaaaaaaaaaadsfffffffffffffadf

You might be interested in
A train travels 16 miles in 20 minutes At this rate , how many minutes will it take to trace 12 miles?
umka2103 [35]

Answer:

15 minutes

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate.

You can find this by dividing 16 miles by 20 minutes

This formula would find how many per minute

The answer would be .64 miles per minutes.

Then Multiply .64 by 12 which would give you the answer of 7.68

8 0
3 years ago
Choose yes or no to tell whether the expression represent a 20% discount off the price of an item that originally cost d dollars
Vaselesa [24]

Answer: B. d - 0.2

Step-by-step explanation: 20%= 20/100= 0.2

Which means = d-0.2

Hope this helped.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Estimate 73% of 120 <br><br> Thanks if you help!
xxMikexx [17]

Answer:

73/100 (120)

answer:-87.6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Of the 1,640 students enrolled at a school, 50% come to school by bus, 35% come by car, and the rest of the students walk to sch
Nonamiya [84]
Twenty minutes to work over the most would agree that your replying the i
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which linear inequality is represented by the graph graph​
trasher [3.6K]

Answer: choice A

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The steps to solve Square root of 3x plus 1 = 4.
    14·1 answer
  • Which function has a range of y &lt; 3?<br> y=3(2)x<br> y=2(3)x<br> y=-(2)x +3<br> y = (2)x - 3
    8·2 answers
  • 6th grade math i mark as brainliest ​
    15·2 answers
  • What’s the name of the plane
    15·2 answers
  • Suppose that f(x)=x^3 and g(x)=-2^3-7 which statement best compares the graph of g(x) with the graph of f(x)
    13·1 answer
  • Need a problem answered pls help
    9·2 answers
  • How do I solve 1+4k-3k=0
    14·1 answer
  • Help Help Help ! Math wiz
    6·1 answer
  • HELP WHAT IS THE RECIPROCAL OF 3 5/6
    14·1 answer
  • LeBron James made 19 out of 32 shots on Tuesday. What percent of his shots did he make? Round to the nearest whole percent.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!