1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alja [10]
2 years ago
14

MICROECONOMICS Assignment. ANYONE WHO CAN COMPLETE THIS OR HELP ME WITH HOW TO DO IT ON MY OWN. It would be greatly appreciated.

Business
1 answer:
Vinil7 [7]2 years ago
4 0

So this question is too complicated for a forum like this to answer all parts.

I can help with a few of the first ones.

A. To figure opportunity costs, you find the ratio between producing all wine versus producing all butter.

In this case Germany: if Germany only produces wine they make 300 units. If they only make butter they make 1200 units. So the opportunity costs would be 1200/300 or 4. For every one unit of wine, you give up 4 units of butter.

B. Absolute advantage is the country the can produce the most units overall.

C. Comparative advantage is the country that has the capability of producing the most of one specific product. I.E. who can produce the most butter or wine.

D. I cannot draw that here.

E. I would rethink the answer on your sheet. Think about the above example of opportunity cost. Is it worth Tom Brady giving up time thinking about football to mow his lawn? How much opportunity cost would be there?

You might be interested in
Sleep master, inc. manufactures bedding sets. the budgeted production is for 57,000 comforters in 2013. each comforter requires
pentagon [3]

Answer:

Total Material cost = $507,000

Explanation:

Material budget shows the total budgeted material cost for a specific period.

               Sleep master, inc.

          Direct Material Budget

            December 31, 2013

Budgeted production units                57,000

<u>yards required per comforter                   × 6</u>

Materials needed for production = 342,000 yards

<u>Add: Ending Material Inventory   =  27,000   yards</u>

Total Material units required       = 369,000 yards

<u>Less: Beginning Materials            = (31,000)  yards</u>

Material used                                = 338,000 yards

<u>Cost per yard                                         × $1.50</u>

Total Material cost                       = $507,000

5 0
3 years ago
Georgia Products Inc. completed and transferred 163,000 particle board units of production from the Pressing Department. There w
Lerok [7]

Answer:

Pressing Department. Round "cost per equivalent unit" answers to the nearest cent.

a. Total conversion cost $

b. Conversion cost per equivalent unit $

c. Direct materials cost per equivalent unit $

a. Total conversion cost                     252.900

b. Conversion cost per equivalent unit  0.61

c. Direct materials cost per equivalent unit  3.20

Explanation:

Solution

a. Total conversion cost                     252.900

b. Conversion cost per equivalent unit  0.61

c. Direct materials cost per equivalent unit  3.20

Statement of Equivalent Units(Weighted average)

Material Conversion cost

Units   Complete         % Equivalent units Complete % Equivalent units

Transferred out     163.000 100%    163,000 100%             163,000

Ending WIP               14,000 100%     14,000 40%                  5,600

Total                     177,000 Total    177,000 Total             168.600

.

Cost per Equivalent Units (Weighted average)

COST                              Material Conversion cost TOTAL

Beginning WIP Inventory Cost    $ 0

Cost incurred during period  628.350         252.900        881.250

Total Cost to be accounted for    566,100         102,900       669,000

Total Equivalent Units             177,000          168.600

Cost per Equivalent Units      3.20                 0.61             3.81

3 0
2 years ago
Why do you think Bill Bowerman liked that Tinker shared his thoughts about the test shoes
kompoz [17]

Answer:

to connect

Explanation:

make moneyghgghgjjvyiv

5 0
2 years ago
Kellen orders 1,000 pounds of strawberries from Lucy so he can make his famous strawberry sundaes at his ice cream store. Lucy s
Zanzabum

Answer:

B. Rescission and Restitution

Explanation:

4 0
3 years ago
When Julia was young, she and her mother would have a girls' night out every month. They would go shopping, watch a movie, and h
Irina-Kira [14]

Answer:

The correct answer is letter "B": episodic memory.

Explanation:

Episodic memory stores unique specific personal experiences. The perception of this event is different from each individual who experienced it. Episodic memory relates factors such as emotions, objects or places at the time the experience is remembered by the individual.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The Admin at Universal Containers set up a Price Rule to override List Price with a discounted promotional price. The Price Acti
    12·1 answer
  • Which type of portfolio might a young investor who is not afraid of risk choose?
    9·1 answer
  • *NEED HELP ASAP* A borrower may be able to get a lower rate on a loan if he or she offers to the lender a sizeable _______
    5·2 answers
  • The ABC Company is having a meeting about a possible merger with the XYZ Company. The ABC Company sent one executive to handle t
    9·1 answer
  • Which of the following statements is true of franchisors?
    12·1 answer
  • Select all that apply. Select all the items that describe advertising.
    9·2 answers
  • Pharoah Inc. purchased land, building, and equipment from Laguna Corporation for a cash payment of $390,600. The estimated fair
    6·1 answer
  • This chapter states that most economists would probably maintain that new technologies are the single most important source of p
    9·1 answer
  • One of the diversity challenges managers have to deal with is​ that, in addition to differences in the employee groups that make
    13·1 answer
  • What is the ground clearance of the Nissan GT-R?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!