1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
3 years ago
15

Sparkle Cleaners uses

Mathematics
2 answers:
Law Incorporation [45]3 years ago
7 0

Answer:1

Step-by-step explanation:

Elanso [62]3 years ago
4 0

2/3 jug = 3 weeks

3*(2/3 jug) = 3*(3 weeks) ... multiply both sides by 3

2 jugs = 9 weeks

2/9 jugs = 9/9 weeks ... divide both sides by 9

2/9 jug = 1 week

<h3>They use 2/9 of a jug in 1 week.</h3>

You might be interested in
If two-thirds of Sam's weekly income is $480, what is one-fourth of his weekly income?
Butoxors [25]

Answer:

180$

Step-by-step explanation:

If two-thirds of Sam's weekly income is $480

so total is $720

720$/4= 180$

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The fuse are building a new home one of the bedroom closet has an area of 48 square feet and a perimeter of 32 ft what are the l
olya-2409 [2.1K]

Answer: The length is 12 feet and the width is 4 feet.

Step-by-step explanation:

Let L represent the length of the bedroom closet.

Let W represent the width of the bedroom closet..

The formula for determining the perimeter of a rectangle is expressed as

Perimeter = 2(L + W)

The perimeter of the bedroom closet is 32 ft. This means that

2(L + W) = 32

Dividing through by 2, it becomes

L + W = 32/2

L + W = 16

The area of the bedroom closet is 48 ft². This means that

LW = 48 - - - - - - - -- - - - - - 1

Substituting L = 16 - W into equation 1, it becomes

W(16 - W) = 48

16W - W² = 48

W² - 16W + 48 = 0

W² - 12W - 4W + 48 = 0

W(W - 12) - 4(W - 12) = 0

W - 12 = 0 or W - 4 = 0

W = 12 or W = 4

L = 16 - 4 = 12

3 0
3 years ago
This is a graph of which linear equation?
Elanso [62]
I think its is 4/5 but not positive


5 0
3 years ago
Dan and Jake have new stamp collecting books. Dan puts 5 stamps in his book every day, and Jake puts 6 stamps in his book every
Ghella [55]
Jake puts 6 stamps in his book every day.

30/6= 5 

Jake put stamps in the book for 5 days.

So, Dan puts 5 stamps in the book every day.

5*5= 25

Dan has 25 stamps when Jake has 30.

I hope this helps!
~kaikers


4 0
3 years ago
If 6x = 1/126 find the value<br> of x.
Anastasy [175]

Answer:

x = \frac{1}{756}

Step-by-step explanation:

Given

6x = \frac{1}{126} ( divide both sides by 6 )

x = \frac{\frac{1}{126} }{6} = \frac{1}{126} × \frac{1}{6} = \frac{1}{126(6)} = \frac{1}{756}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For this problem, you will want to guess and check until you find the right solution. How many years does it take for $100 to re
    7·2 answers
  • Find all angle measures in the diagram.
    14·1 answer
  • A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
    14·1 answer
  • Solve for x. 11x – 19x = -16 x =
    9·1 answer
  • 20 points please help - geomtry
    9·1 answer
  • Solve for x:<br> 2x+4=16
    13·2 answers
  • Write the fraction as a decimal -12/25
    14·1 answer
  • Number 7 please!!!! Need help!
    10·1 answer
  • Find the slope and y-intercept for the table.<br><br><br><br> slope: <br><br> y-intercept:
    9·1 answer
  • Solve 18&gt;12+x. Graph the solution.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!