I have a lead pencil and only 2 pieces of lead left. One is 5/6 inches long and the other is 1/3 inches long. How many times longer is the 5/6 then the 1/3?
Answer:
.46%
Step-by-step explanation:
.055/12= .00458= .46%
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
The first number in the bracket is the x coordinate, the second is the y
So substitute the x and y in to get
8=-5(3)+1 which is 8=-14 which isnt true so the answer is no
Answer:
- B. positive numbers and zero
Step-by-step explanation:
<u>This is a square root function:</u>
The domain is the x-values which include all non-negative real numbers
Correct choice is B