1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Lilit
[14]
3 years ago
9
Sarah bought a 16 ounce jar of strawberry jam for $3.20. What is the unit price
Mathematics
Answer
Comment
Send
2
answers:
joja
[24]
3 years ago
6
0
Divide 16 by 3.20$. You would get 50 cents per ounce of strawberry jam
Send
BaLLatris
[955]
3 years ago
3
0
Well, the unit price is how much does 1 ounce cost. Since 16 ounces of strawberry jam costs $3.20, divide 3.20 by 16 to find the unit price.
3.20/16=0.2, so the unit price is $0.20.
I hope this helps!
-Raiden
Send
You might be interested in
HELP! HELP! SAVE ME FROM THIS NIGHTMARE!!!
bazaltina [42]
Answer: x ≥ 6
Step-by-step explanation:
4
0
2 years ago
Read 2 more answers
A. Write an expression based on the given statement
Nadusha1986 [10]
Answer:
Step-by-step explanation:
6
0
2 years ago
Solve picture question
Naddik [55]
Answer:
As it ایس the correct answer is 45
78
7.90
7
0
1 year ago
Read 2 more answers
#15 I don’t know how to do the proof
Mila [183]
What's the question.....
3
0
3 years ago
Question is in the image
Rudik [331]
The unit rate that the turtle is crawling is: (1/23)/(5/6) = (1/23)*(6/5) = 6/115 miles/hour.
4
0
2 years ago
Other questions:
What are rational numbers
15
·
1 answer
Help with special right triangle please
12
·
1 answer
Square root of sin 35 +sin 50 / cos 35 -cos 50
12
·
1 answer
Please help
8
·
1 answer
Which words in the sentence make up the appositive phrase?
7
·
2 answers
Use substitution to solve the system of equations y=x+1.75 4x-2y=4
5
·
2 answers
Help me please!!!!!!!
9
·
1 answer
Renee calculated 3/6 plus 2/4 and said the answer equaled 5/10. Amanda solved the same problem and said the answer equaled one w
5
·
1 answer
Determine the value of x.
11
·
1 answer
I need a little help. (The question is on the screenshot by the way)
5
·
2 answers
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!