1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lilit [14]
3 years ago
9

Sarah bought a 16 ounce jar of strawberry jam for $3.20. What is the unit price

Mathematics
2 answers:
joja [24]3 years ago
6 0
Divide 16 by 3.20$. You would get 50 cents per ounce of strawberry jam
BaLLatris [955]3 years ago
3 0
Well, the unit price is how much does 1 ounce cost. Since 16 ounces of strawberry jam costs $3.20, divide 3.20 by 16 to find the unit price.
3.20/16=0.2, so the unit price is $0.20.
I hope this helps!
-Raiden
You might be interested in
Geometry questions, help ya girl out
coldgirl [10]

Answer:

3. a

4. d

5. a

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the multiplicative inverse of y? y 1 y -y 0<br><br><br>Ill give brainly if correct :D
kondor19780726 [428]

Answer:

The multiplicative inverse of y is - 1/y

Step-by-step explanation:

hope this helps :)

4 0
3 years ago
Please help me....))
miskamm [114]
The first picture is for number 1 and the second one for number 2.

8 0
3 years ago
Solve the system using elimination.
Molodets [167]

Answer:

(-1, 3)

Step-by-step explanation:

x - 5y = -16  [Equation 1]

-x + 3y = 10 [Equation 2]

<u>Adding both equations</u>

  • x - x - 5y + 3y = -16 + 10
  • -2y = -6
  • y = 3

  • x - 5(3) = -16
  • x - 15 = -16
  • x = -1

<u>Solution</u> : (-1, 3)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jerry has an insurance policy with a premium of $150 per month. in june, he's in an accident and receives a bill with a
EastWind [94]

Answer:

he will have to pay $650 in the month of june

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the x- and y- intercept of the line. -4x +2y =24
    7·2 answers
  • True or False: You can draw a quadrilateral with no parallel lines and at least one right angle.
    9·1 answer
  • What is the written form of the decimal number .954?
    14·2 answers
  • If the hot dog eating champion's goal is to eat 1 hot dog every 13 seconds, how many whole hot dogs does he expect to eat in 12
    10·1 answer
  • Can someone please define the following terms and give me an example of each??
    13·1 answer
  • The following set of coordinates most specifically represents which figure?
    7·2 answers
  • 5(x – 4) + 3x – 9x = 6 – (2x + 5) + 8x
    9·1 answer
  • What is the y-intercept for y = -3x+2?
    6·2 answers
  • Solve this question: <br><br> 256 = n^2
    15·2 answers
  • Find the center of a circle with the equation: x2 y2−32x−60y 1122=0 x 2 y 2 − 32 x − 60 y 1122 = 0
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!