1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanya [424]
2 years ago
15

If a circle has a radius of 6 cm what is the area in terms of pi ?

Mathematics
2 answers:
Andru [333]2 years ago
7 0

Answer:

36pi

Step-by-step explanation:

A=(pi)r^2

r^2=6*6 which is 36

so 36pi

djyliett [7]2 years ago
3 0

Answer:

36pi

Step-by-step explanation:

Just learn the formula the area of a circle, enter the values in the calculator and don't convert it

You might be interested in
Which is the graph of x-y=1
labwork [276]

Answer:

here you go! :)

hope it helps!

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help ASAP.<br> 50×50+60-105=?
Mandarinka [93]

Answer:

2,455

Step-by-step explanation:

Use PEMDAS to solve

First multiply 50x50, which is 2,500

50 x 50 + 60 - 105   becomes

2,500 + 60 - 105

Now to the addition or subtraction from left to right

2,560 - 105

  2,455

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Marty drinks 2 cups of water each day. Katie drinks 14 times as much as Marty. How many fluid ounces of water do they drink all
Katena32 [7]
224 ounces.?
Gajhfiambzoandhiam
6 0
2 years ago
Please help me, I will be so thankful ​
worty [1.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

g(-4) = 4   ,  x < -2

g(-2) = (x - 1)²     ; -2≤x< 1

        = (-2-1)²

         = (-3)²

g(-2) = 9

g(0) = (x -1)²      ;  -2 ≤ x < 1

      = (0 -1)²

       = (-1)²

       = 1

8 0
2 years ago
What is the unit rate of $4.20 for 6 muffins
Sergio [31]
Well, you would divide 4.20/6 to find the price of just 1 muffin. 4.20/6 is 0.7, meaning that the price for one muffin is 70 cents.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Is 0.6 repeating a rational number
    7·1 answer
  • I need immediate help, ignore the bottom part.
    9·1 answer
  • The measure of an angle is 23 less than 5 times it’s supplement. Find the angle measurement. Show/explain work
    8·1 answer
  • Divide (x^2+9x+19)÷(x+5)
    9·1 answer
  • What is 97.356 in base ten numerals
    8·1 answer
  • Solve the following equation by combining like terms:<br> x+x+2+3x-6= 31<br> X=
    10·1 answer
  • Use any model you choose to solve the story problem. The band director is splitting 1/4 of the band into 4 equal rehearsal group
    10·2 answers
  • What are the measures of angle B and D
    6·1 answer
  • George was writing a paper for English class. He has already written 1 complete page. He plans on writing his paper at a rate of
    7·1 answer
  • How do I match these?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!