1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irga5000 [103]
3 years ago
12

Graph the line y=-1/3x+2

Mathematics
1 answer:
Juli2301 [7.4K]3 years ago
3 0

Answer:

Graphed below.

Step-by-step explanation:

The slope of the line is -1/3.

The y-intercept is at (0, 2).

The x-intercept is at (6, 0).

You might be interested in
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The radius, R, of a sphere, is 6.3cm. Calculate the sphere's volume, V.
sleet_krkn [62]

Answer:

V = 1046.9

Step-by-step explanation:

The equation for volume is (4/3)pi r^3

substitute 3.14 in for pi and 6.3 in for r so (4/3)*3.14*6.3^3

6 0
2 years ago
Mrs.piant's yearly salary is $42000 and increase $2000 per year .Mr.paint's yearly salary is $37000 and increase $3000 per year
Mrrafil [7]
I think its 2 to 3 years
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 3a²b + 1–20 if a=-5, b=9, and c=-10.
DIA [1.3K]

Answer:

=656

Step-by-step explanation:

Evaluate for a=5,b=9

3(52)(9)+1−20

3(52)(9)+1−20

ps. there is no c

6 0
3 years ago
Please help me with this 7x + 35
lana [24]

Answer:

x=-5

Step-by-step explanation:

7x+35=0

subtract 35 from both sides

7x=-35

divide both sides by 7

x=-5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The Yellow Cab Company charges just $0.25 a mile, but it costs $5 to get in the cab. Express
    7·2 answers
  • 2x+9y=27<br> x-3y=-24 substitute
    12·1 answer
  • Solve for X<br><br>20 Points
    14·1 answer
  • Luis makes $23.10 per hour at his job for the first 40 hours he works each week. if he works more than 40 hours, then luis makes
    9·2 answers
  • The graph shown _____ So, the graph is _____ &lt;(a function/ not a function)
    10·1 answer
  • Linear function f(x) = x is graphed on a coordinate plane. The graph of a new line is formed by changing the slope of the origin
    10·1 answer
  • I don’t understand pls help
    15·1 answer
  • PLEASE HELPPPPPPP!!!!!!
    14·1 answer
  • I need help please. i give brainliest to whoever gets it right
    8·2 answers
  • Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!! Answer correctly please!!!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!