1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vera_Pavlovna [14]
3 years ago
7

Simon bought 2 pounds of cucumbers, 8 ounces of alfalfa sprouts, 3 pounds of lettuce, and 15 ounces of tomatoes. How many ounces

of vegetables did he buy in total?
Mathematics
2 answers:
andrey2020 [161]3 years ago
7 0
Answer=103 ounces

First we need a conversion equations to get from pounds to ounces

1pound=16ounce

2pounds=2*16=32 ounces of cucumber

3pounds=3*16=48 ounces of lettuce

Now that all of the vegetables are in ounces, we can solve for their total weight.


x=32+8+48+15=103 ounces

He bought 103 ounces of vegetables in total.
katovenus [111]3 years ago
3 0
If you would like to know how many ounces of vegetables did Simon buy in total, you can calculate this using the following steps:

1 pound equals to 16 ounces.
2 pounds + 8 ounces + 3 pounds + 15 ounces = 2 * 16 + 8 + 3 * 16 + 15 = 32 + 8 + 48 + 15 = 103 ounces

Result: Simon bought 103 ounces in total.
You might be interested in
The fee for a service call from a plumber can be modeled with the function C(h)= 75 + 20h, where C is the total cost of the serv
Lynna [10]

Answer:

20 ; $135 ; service charge for 3 hours spent is $135

Step-by-step explanation:

Given that :

Service fee equation model :

C(h)= 75 + 20h

C = total cost of the service call

h = number of hours the plumber spends working on the problem

The charge per hour is the gradient or slope of the linear equation. From the equation, the slope is of the equation is related to bx from. The general form of a linear equation where b = gradient or slope(charge per hour) and x = number of hours

bx = 20h

b = 20

Charge per hour = 20

C(3) = 75 + 20(3)

75 + 60 = 135

This means that total service call charge for a plumber who spends three hours fixing a problem is $135

6 0
3 years ago
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28
Liono4ka [1.6K]
Price this per ounce
18oz = $0.182 per ounce
22oz =$0.181 per ounce
28oz =$0.174 per ounce
5 0
3 years ago
corinne earns an hourly wage on top of her weekly gas allowance for her delivery job. her weekly earnings can be shown using the
Aliun [14]
Corrine earns an hourly wage on top of her weekly gas allowance for her delivery job.

Her weekly earnings can be expressed as:

Earnings = 40 + 7.50h

When h=0, her earnings will be 40

This constant represents, the fixed gas allowance she is receiving for her delivery job. 7.50h represents that she get paid $7.50 for an hour of work. 

So, the constant term in the expression represent her weekly gas allowance.
6 0
3 years ago
3.5<br><br> 11.5<br><br> 28<br><br> 33<br> please help
IgorC [24]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

First, find the ratio between the triangles. To do this, divide any side of the big triangle by corresponding side in the small triangle. I chose 35. So, 35/10 = 3.5. 3.5 is the ratio between the triangles. Multiply 3.5 by 8 to get 28, the length of the missing side. :)

4 0
3 years ago
Diagonals of parallelograms<br><br> Solve for x
Lunna [17]

Diagonals bisect each other

\\ \bull\tt\longmapsto 2x+10=3x

\\ \bull\tt\longmapsto 3x-2x=10

\\ \bull\tt\longmapsto x=10

Option B

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 6 (5x + 2y) -3 (2x + 3y) ?
    10·2 answers
  • Find the equation of the line that is perpendicular to x - y = -5 and passes through (4, 7).
    7·1 answer
  • What the number in the last box
    8·1 answer
  • What is the least common denominator of 1/4, 3/7, 1/11
    5·1 answer
  • Jane is making a large cake for her best friend. The cake is a rectangular prism. It is 15 inches long, 8 inches wide, and 5 inc
    8·1 answer
  • Hiking up a mountain, you notice that the air temperature drops 10 degrees every 1000 meters increase in elevation. Write a mult
    9·1 answer
  • What integer is greater than -5
    15·1 answer
  • Find two supplementary angles if the measure of one angle is three times the measure of the second
    15·1 answer
  • The length of a rectangle is 3 m longer than its width.
    14·2 answers
  • Mnknkknnjkhbjhbkjdesjhajkd1qwbbbbbbbbhbxbhsjhbwqbhzhbwbqbwbhhwqbbhjsqbhswbhhbs
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!