1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
3 years ago
5

Please help and include an explanation !!

Mathematics
1 answer:
tiny-mole [99]3 years ago
5 0

Answer:

Surface area = 1135.73

Step-by-step explanation:

Calculate the height first = base 7cm & hyp 25cm = 24cm length. A=lw+l(w2)2+h2+w(l2)2+h2=30·7+30·(7

2)2+242+7·(30

2)2+242≈1135.72957

You might be interested in
What is 4.510 in word form
Crazy boy [7]
<span>
four and fifty-one hundredths</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
3.14 times 16 divided by 3
AleksAgata [21]

Answer:

The answer is 16.746667

Step-by-step explanation:

1) Simplify 3.14 × 16 to 50.24.

50.24 \div 3

2) Simplify 50.24 ÷ 3 to 16.746667.

16.746667

<u>Therefor</u><u>. </u><u>the</u><u> </u><u>answer</u><u> </u><u>is</u><u> </u><u>16.746667.</u>

5 0
2 years ago
I certain brand of coffee comes into sizes a 10.5 ounce package cost $3.24 I 30.6 ounce package cost $9.88 find the unit price f
Fofino [41]
Unit price: divide each coffee's total cost by the total package weight.
First Coffee= $3.24 ÷ 10.5 oz= $0.3085 per oz= $0.31 per oz rounded

Second Coffee= $9.88 <span>÷ </span>30.6 oz= $0.3228 per oz
= $0.32 per oz rounded
 
ANSWER: The first coffee is a better buy at only $0.31 cents per ounce.  The second coffee has a higher price per ounce, so it is not a better buy.
Hope this helps!  :)



6 0
3 years ago
What is the sum of 16 fl. oz. and 2 pints?
Thepotemich [5.8K]

Answer:

18 Ounces.

I hope this helps

8 0
2 years ago
8. Chloe received $20.00 for her birthday. She
Leni [432]

Answer: $9.23

because you multiply 3.59 by 3 to get $10.77 which was spent then you subtract $10.77 from $20.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Bill said, “I am half as old as my sister was last year.” If Bill is now 8 years old, how old is Bill’s sister?
    9·1 answer
  • A store sells 6 oranges for $9.00. Crystal sends 24 oranges for her mom. How much money is crystal going to spend? Explain.
    13·1 answer
  • What’s GD<br> Answers<br> a. 20<br> b. 3<br> c. 15<br> d. 12
    5·1 answer
  • Please help urgent ! trig !
    11·1 answer
  • Find the number of sides of a regular polygon with each interior angle equal to 157.5°. The regular polygon has sides.
    11·1 answer
  • What is the appropriate measurement for the weight of an African elephant
    12·1 answer
  • Find the measure of each acute angle.
    13·2 answers
  • TEST DUE BY 12 I NEED HELP
    9·1 answer
  • Please help I can’t figure this out
    13·2 answers
  • Amy bought a diamond ring for $6,000. If the value
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!