1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
m_a_m_a [10]
3 years ago
13

when the wimen sells 90 oranges Rs160 with dicount of 20%,how many oranges she sell by Rs112 with profit of 20%​

Mathematics
1 answer:
Fynjy0 [20]3 years ago
4 0

She sold 42 oranges with profit 20%

Step-by-step explanation:

The woman sells 90 oranges by RS.160

This price with discount of 20%

We need to find how many oranges she sell by Rs.112 with profit of 20%​

  • Selling price = cost price - discount ⇒ discount case
  • Selling price = cost price + profit ⇒ profit case

Assume that cost price of an orange is x

∵ She sells 90 oranges with Rs.160

- Find the selling price of 1 orange by dividing 160 by 90

∴ The selling price of an orange = \frac{160}{90}=\frac{16}{9}

∵ She sold them with discount 20%

∵ The cost price of an orange is x

- Find the 20% of x

∵ Discount = 20% × x = \frac{20}{100} × x = 0.2x

- To find the selling price subtract 0.2x from x

∴ The selling price = x - 0.2x

∴ The selling price of an orange = 0.8x

- Equate 0.8x by \frac{16}{9} to find x

∵ 0.8x = \frac{16}{9}

- Divide both sides by 0.8

∴ x = \frac{20}{9}

Assume that the number of oranges is y

∵ She sell y oranges for Rs.112 with profit 20%

∵ The cost price of an orange is \frac{20}{9}

- Find 20% of \frac{20}{9}

∵ Profit = 20% × \frac{20}{9} = \frac{20}{100}.\frac{20}{9}=\frac{4}{9}

- Add \frac{4}{9} to cost price to find the selling price

∴ The selling price of an orange = \frac{20}{9} + \frac{4}{9}

∴ The selling price of an orange = \frac{24}{9}

- To find y divide 112 by selling price of an orange

∵ y = 112 ÷ \frac{24}{9}

∴ y = 42

She sold 42 oranges with profit 20%

Learn more:

You can learn more about percentage in brainly.com/question/12284722

#LearnwithBrainly

You might be interested in
Samira ran 3 more miles than twice the number of miles Ada ran. Which statement makes this comparison using the correct variable
const2013 [10]
2a+3=s 

I used the first letter of the name, or you can use x and y in place of a and s
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
wendy is selling bags of chips. she earns $108.00 by selling 72 bags of chips. if each bag of chips is the same price, how many
stiv31 [10]
I think 84

$108.00 divided by 72 is $1.50
So 1 bag is $1.50
$126.00 divided by $1.50 is 84
So 84 bags of chips
8 0
3 years ago
I don't understand. Please help answer questions!!!!!!
insens350 [35]
16) yes, they are reflections on a summit.
17) no parallelogram shown to answer question <span />
7 0
3 years ago
How to rename the number 600,000
lilavasa [31]
Word form:
six hundred thousand


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following explains the relationship between angles A and D?
Marrrta [24]
Complementary angle
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The first two terms of a sequence are 4 and 12.   If the sequence is arithmetic, what is the next term?   If the sequence is geo
    12·1 answer
  • If point Q is reflected across x = 1, what are the coordinates of its reflection image?
    14·2 answers
  • Jonathan runs 4 days a week. Each day, he runs 4 laps that are each 2 miles long. He spends 208 minutes running each week. He ru
    11·2 answers
  • Which is the better buy $6 for 3 packages or $5 for 2 packages
    13·2 answers
  • Becky has 4 quarters. Becky's mom gives her 3 more. Becky spends 2 of them on candy. How many quarters does Becky have left?
    13·1 answer
  • Please help :) read the question and answer it please
    9·1 answer
  • What is the inverse function of f(x) = x/x-2
    10·1 answer
  • Which of the figures appear to to congruent
    10·1 answer
  • The largest Prime number less than 100 is ?
    7·2 answers
  • Round to the nearest hundredth 7.381
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!