1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
4 years ago
15

I just need help set up

Mathematics
1 answer:
Vilka [71]4 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

<em>Set up equations (L= Lisa; M = Maria; A = April; J = Jim)</em>

L = 12M

A = 2J

<em>Substitute x for Maria and 6x for Jim</em>

L = 12x

A = 2(6x) = 12x

<em>So, you get:</em>

Maria = x

Jim = 6x

Lisa = 12x

April = 12x

You might be interested in
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
iris [78.8K]
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which equation represents a line which is parallel to x = 0
levacccp [35]
I really don’t no so sorry hope u find the asset if you haven’t
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Distribute and evaluating <br> (X + 6) (x - 3)
sesenic [268]

Answer:

x^2+3x-18

Step-by-step explanation: hoped I helped

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I do an exponent with a letter variable in it?
WARRIOR [948]
First you transform the expression and then evaluate the power

7 0
3 years ago
Henry's water bottle has a capacity of 1 liter. What is the capacity of Henry's water bottle in milliliters?
kondor19780726 [428]
1 liter is equal to 1000 milliliters

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Morgan bought 6 candy bars for a total of<br> $774. How much did he spend per candy<br> bars
    12·2 answers
  • A man walks into a store and steals 100 dollars out of the register without the owner knowing it and then buys 70 dollars worth
    13·1 answer
  • 12x + 3y = 15 for x = -1,0,1
    13·1 answer
  • The Werner Corporation uses the weighted-average method in its process costing system. The company recorded 24,400 equivalent un
    14·1 answer
  • Wanda spent 4 1/8 hours studying last night. She spent 1/3 of the time studying math. How much time did she spend studying math?
    10·1 answer
  • John is creating crafts that require 4 2/5 inches of string each. If the string comes in a 50ft spool, how many items can he mak
    7·2 answers
  • What are the slope and the y-intercept of the linear function that is represented by the graph?
    10·2 answers
  • Can someone please help me
    12·1 answer
  • Make a table graph the function y=1/2x + 3 domain 0,2,4,6,8
    7·1 answer
  • Need some help with the question in the image <br><br>cheers​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!