1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
3 years ago
7

An independent firm that offers connections and Electronic Data Interchange (EDI) transaction forwarding services to buyers and

sellers; usually charges a fee for each transaction plus a monthly fee is called________
Business
1 answer:
weeeeeb [17]3 years ago
3 0

Answer:

Value Added Network

Explanation:

Value Added Network -

It is the service , which is provided by some private firm , so that the company have a secure way to share the data , is referred to as value added network , VAN .

It is the most common method for the movement of the electronic data interchange ( EDI ) , in between two firm or companies .

Hence, from the given information of the question,

The correct term is Value Added Network VAN.  

You might be interested in
Bedekar, Inc., has an issue of preferred stock outstanding that pays a $3.40 dividend every year in perpetuity. If this issue cu
Ainat [17]

Answer:

i=4.84%

Explanation:

the key to answer this question, is to remember the model of return for a perpeuity dividend calculation:

Value=\frac{1}{i-k}

where value is the current stock price, i is the dividend yield and k is the growth rate, so applying to this particular case we have

k=3.4/91

k=3.74%

and solving i for the previous formula:

91=\frac{1}{i-0.0374}

0.01098={i-0.0374}

i=4.84\%

8 0
3 years ago
There are a number goods that over time, for a variety of reasons, transition from being a normal good to an inferior good or fr
boyakko [2]

Answer:

d. the camry becomes an inferior good because the good is now perceived as lower in quality than a lexus

Explanation:

There are a number goods that over time, for a variety of reasons, transition from being a normal good to an inferior good or from being an inferior good to a normal good. One such example of a good is the Toyota Camry. In the 1980s, more income for a household usually resulted in more Camrys being purchased. However, today more Toyota Camrys are purchased by households that have experienced a reduction in income.

How could this happen?

<u>This could only have happened because of a change in perception in households over time. </u>

It is stated in the Scenario that ''today more Toyota Camrys are purchased by households that have experienced a reduction in income.''

<u>That means Toyota Camry has become an inferior good that is purchased more when income falls.</u>

<u>Hence, the only reason the scenario would have occurred is that the camry becomes an inferior good because the good is now perceived as lower in quality</u> than a lexus

7 0
3 years ago
A home electrical system is joined to the electric company's system at the junction of the
Alenkinab [10]
This is a breeze it is wires
5 0
3 years ago
The way Professor Quinn chose to handle this situation illustrates the difficulty of dealing with ethics violations. Listed as f
alisha [4.7K]

Answer:

  • Establishing a code of ethics
  • Referring ethical dilemmas to an ethics committee

<u>Explanation:</u>

Consider, by establishing a code of ethics it allows corporations to prevent their employees from making excuses for any ethical violation. Furthermore, when referring ethical dilemmas to an ethics committee is made available to employees by corporations it allows their employees to easily get the right information about how to behave ethically.

8 0
3 years ago
Jameson Company uses average cost and a perpetual system. On January 1, the company had 600 units of inventory at an average cos
Leni [432]

Answer:

the average cost per unit that should be used to determine the cost of the units sold on January 28 is $ 59.00

Explanation:

The Weighted Average Cost Method calculates the new cost of Inventory with each purchase of Inventory.

The Perpetual Inventory System records the cost of inventory sold with each sale made.

<u>Calculation of  the new cost of Inventory with each purchase of Inventory :</u>

January 10:

Cost per Unit = Total Cost / Total Number of Units

Cost per Unit = (( 600 units × $55 per unit ) + ( 1000 units × $59 per unit )) / 1600 units

                      = $ 57.50

January 20:

Cost per Unit = Total Cost / Total Number of Units

Cost per Unit = (( 1600 units × $57.50 per unit ) + ( 800 units × $62 per unit )) / 2400 units

                      = $ 59.00

There were no further purchases from this point

Thus cost per units remains at $ 59.00

Therefore the average cost per unit that should be used to determine the cost of the units sold on January 28 is $ 59.00

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On October 5, Narveson Company buys merchandise on account from Rossi Company. The selling price of the goods is $6,380, and the
    7·1 answer
  • Catherine has been managing her company for a couple of years. She now plans to expand her business by bringing in fresh funding
    13·1 answer
  • As customers of pierre’s dress shoppe prepared their wardrobes for winter, they purchased all of the long-sleeved dresses he had
    11·1 answer
  • Globalization leads to more trade between
    10·2 answers
  • Protective covenants: Group of answer choices a.only apply to bonds that have a deferred call provision. b.are primarily designe
    11·2 answers
  • TheTerraMaxtruck currently being manufactured and field tested by Oshkosh Truck Co. is a driver- less truck intended for militar
    15·1 answer
  • A region is in the middle of a very cold and snowy winter. As a result, hot chocolate has become more desirable, and many of the
    7·1 answer
  • January 1, 2021, Smith Co. purchased common stock of North Company for $500,000. North Company has common stock outstanding of $
    9·1 answer
  • a. Computer stocks currently provide an expected rate of return of 16%. MBI, a large computer company, will pay a year-end divid
    6·1 answer
  • Aria Perfume, Inc., sold 2,870 boxes of white musk soap during January of 2021 at the price of $80 per box. The company offers a
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!