1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ololo11 [35]
3 years ago
11

Solve the equation. 9 = – x + 8

Mathematics
1 answer:
lord [1]3 years ago
5 0

Answer:

x = - 1

Step-by-step explanation:

Given

9 = - x + 8 ( subtract 8 from both sides )

1 = - x ( multiply both sides by - 1 )

- 1 = x ⇒ x = - 1

You might be interested in
Solve the
jekas [21]

Answer:

35-5a-3a-12-4=-8a+19

4a-12+7=4a-5

Unequal

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You want to buy a pet rabbit that costs ​$242. You already have ​$62 and you plan to save ​$12 per week. If w represents the num
Maksim231197 [3]

Answer:

A. 62 + 12w = 242

hope it can help you

7 0
3 years ago
Tracy brought 5 trays of plants for $105. Each tray contained 12 plants. Each plant cost the same amount. Plants can be purchase
KiRa [710]
131.25 but she would spend 26.25 more
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sally painted a picture that has an area of 480 square inches. The length of the painting is 1 1/5 as long as it is wide. What a
marishachu [46]
So Length * Width = 480 in. sq.
L=1 1/5 or 1.2W
substitute the L for 1.2W
1.2W*W=480 in sq
divide both sides by 1.2
w*w= 400
W²=400
square root of both sides
Width = 20 inches
Length= (1.2width) or (20*1.2)
Length=24 inches
6 0
3 years ago
Write the following in standard form: (x-4)^2 = 49
Korolek [52]

Answer:

I have made it in picture hope it helps

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Also need help for this question!! Someone please help
    13·1 answer
  • Which graph best describes this?
    14·2 answers
  • A soccer club spent $97.50 on trophies from a custom trophy company. The cost of manufacturing x custom trophies is $18.50 for t
    5·1 answer
  • Which is a better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95?
    11·1 answer
  • What is the greatest common factor of 3x4, 15x3, and 21x??
    11·2 answers
  • Answers:<br>137.5 cm^2<br>212.5 cm^2<br>350^2<br>487.5^2​
    8·1 answer
  • Please help me asap​
    8·1 answer
  • What is the total interest earned in two years on an account containing $500 at 3.5% interest, compounded annually?
    6·1 answer
  • Kent has already saved $150 and he plans to save $20 every week. Proportional or Non-proportional
    12·2 answers
  • population or sample, a survey of 1000 adults in the united states found that 12% take there vacation during the winter months
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!