I would be interested, they help because they allow you to see how much you can use for whatever it is you need. An example would be how much money you can spend per month to still have enough for your bills
Answer:
2 and 5
Step-by-step explanation:
Answer:
a. Current: 5 units/hour. Previous: 4.4 units/hour
b. Increase
Step-by-step explanation:
a. Current period productivity is 200 / 40 = 5 units/hour
Previous period productivity is 132 / 30 = 4.4 units/hour
b. As this week's productivity = 5 units/hours which is larger than last week's productivity = 4.4 units/hour. The worker's productivity for this week has increased.
14 of the machine that cost $150 was sold and 8 of the machine that cost $225 was sold.
To solve this problem, we would write a system of linear equations.
- Let x represent the machine that cost $150
- Let y represent the machine that cost $225
We can proceed to write our equations now.

From equation 1

<h3>The Value of Y</h3>
put equation (iii) into (ii)

<h3>The Value of X</h3>
Since we know the number of y, we can simply substitute it into equation (i) and solve.

From the calculations above, 14 of the machine that cost $150 was sold and 8 of the machine that cost $255 was sold.
Learn more about system of equations here;
brainly.com/question/13729904
Answer:
p = 8
Step-by-step explanation:
