Parker ate 1/3 the number of raisins Devan ate...
P = 1/3d.....can also be written as P = d/3....answer is C
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer:
Linear
Step-by-step explanation:
Answer: Part A: y= -1200x +25000 this is because it decreases 1200$ a year that is your rate of change and it started at 25000 that is your y-intercept
Part B: question a would be 46000$ because that’s where the zero is which is when he bought it question b is 3000$ because that is how much the table decreases with each year
Step-by-step explanation:
Answer:
x = 17°
Step-by-step explanation:
<u>Angles And Parallel Lines
</u>
If two parallel lines are crossed by a third line, corresponding angles are congruent. Also, consecutive angles are supplementary
We can clearly see in the image provided, being w and b parallel, that the corresponding angles (4x-3) and 65° are congruent. We can express that relation as

Operating

So the value of the angle x is 17°