Answer:
Multiply the width to the length
Step-by-step explanation:
There is no attachment to your phone question. I look forward to answer your question.
The relationship between cost and pounds of blueberries is y = (7/3)x
A linear equation is of the form:
y = mx + b
where y, x are variables, m is the slope of the line and b is the y intercept.
Let y represent the cost in dollars for x pounds of blueberries.
Since 6 pounds of blueberries cost $14, hence:
m = $14/ 6 pound = $7/3 per pound
Therefore the relationship between cost and pounds of blueberries is y = (7/3)x
Find out more at: brainly.com/question/25445678