1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sashaice [31]
3 years ago
14

Simplify the expression (2-5i)-(4-4i)

Mathematics
1 answer:
RUDIKE [14]3 years ago
3 0
(2 - 5i) - (4 - 4i)
-2 - i is your answer. Hope it helps! :) If you could vote my answer as the brainiest, that would be awesome! :)
You might be interested in
Please help me I am struggling :((
Ierofanga [76]

Answer:

Multiply the width to the length

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me Algebra Graph!​
Luba_88 [7]
There is no attachment to your phone question. I look forward to answer your question.
3 0
3 years ago
Please help mee<br> asap <br> plsss :)
mash [69]

Answer:

c.....................

3 0
3 years ago
Please help!<br> 40 POINTS for you PLUS A THANKS (both on answer and profile), 5 STAR and BRAINLIEST
stepladder [879]
Sorry for bad hand writing

3 0
2 years ago
120 110 A pick-your-own blueberry farm offers 6 pounds of blueberries for $14. Cost (dollars) 100 90 Drag the points to create a
shutvik [7]

The relationship between cost and pounds of blueberries is y = (7/3)x

A linear equation is of the form:

y = mx + b

where y, x are variables, m is the slope of the line and b is the y intercept.

Let y represent the cost in dollars for x pounds of blueberries.

Since 6 pounds of blueberries cost $14, hence:

m = $14/ 6 pound = $7/3  per pound

Therefore the relationship between cost and pounds of blueberries is y = (7/3)x

Find out more at: brainly.com/question/25445678

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Dustin loves to cook with fresh herbs. So, he decides to plant 8 different herbs and keep the small pots on his kitchen windowsi
    8·1 answer
  • A car travels along a straight road for 30 seconds starting at time t = 0. Its acceleration in ft/sec2 is given by the linear gr
    15·1 answer
  • Kate buys 2.4 kilograms of rice . she separates the rice into packages that contain 0.4 kilograms of rice each. how many package
    11·1 answer
  • Which fraction is eqvalant to 5\10
    7·1 answer
  • Show work and explain with formulas.
    12·2 answers
  • What ordered pair is closest to a local minimum of the
    10·1 answer
  • S(12-3)=108 whats the answer
    5·2 answers
  • When was Louisville cooler, in December - 3/5F or in January -9/2F?
    5·1 answer
  • Suppose the mean height in inches of all 9th grade students at one high school is estimated. The population standard deviation i
    13·2 answers
  • I need a free maths tutor please :)
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!