Answer:
Step-by-step explanation:
Total students = 90
<u>Students who like at least one of the fruit:</u>
- 20 + 16 + 8 + 4 + 5 + 10 + 2 = 66
<u>Number of students do not like any of the fruits:</u>
Base angles.
They are congruent
Answer:
$7.5
40 kg
Step-by-step explanation:
Expenses= $300 per week
120x= 300+600
120x=900
x= 900/120= $7.5 per kg
300/7.5= 40 kg to be sold to cover weekly expenses
0.02 times 0.7 = 0.014 all u needed to do was 2 times 7 and add two zeros
A^2 + b^2 = c^2
a=6
b=8
36 + 64 = 100
Sqrt 100 = 10
A is the answer