1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nana76 [90]
3 years ago
14

Marcus was giving dollar bills from his grandfather each day for one week. On the first day he received one dollar, on the secon

d day he received two dollars, on the third day he received four dollars, and on the fourth day he received eight dollars. If this pattern continues, how much money will Marcus have by the end of the week
Mathematics
1 answer:
arsen [322]3 years ago
3 0

Answer:

Marcus will make $127 by the end of the month.

Step-by-step explanation:

On the first day he received one dollar, on the second day he received two dollars, on the third day he received four dollars, and on the fourth day he received eight dollars. This means that the amount of money he receives is increasing in a geometric progression.

The sum of n terms of a sequence is expressed as

Sn = a(r^n - 1)/(r - 1)

Where

a is the first term of the sequence

r is the common ratio,

n is the number of terms.

From the information given,

n = 7( a week is 7 days)

a = 1 (amount for the first day)

r = 2

S7 = 1(2^7 - 1)/(2-1)

S7 = 128 - 1 = 127

You might be interested in
Use the standard normal table to find P(z ≥ 1.06). Round to the nearest percent.
umka2103 [35]

Answer:

14%

Step-by-step explanation:

On edge 2020

6 0
3 years ago
Please solve it help me ..............<br>​
Sedbober [7]

Answer:

(a) = iv

b = i

c= ii

d = iii

Q-3

- radical 3

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
iris [78.8K]
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with Part C of this question!!!
anzhelika [568]

Answer:

  a. 3/4 inches per minute

  b. -1 1/8 inches per minute

  c. B is fastest; 1 1/8 is more than 3/4

Step-by-step explanation:

A <em>change</em> is a <em>difference</em>. A <em>rate of change</em> is <em>one difference divided by another</em>, usually the change in y-value divided by the change in x-value.

__

<h3>a.</h3>

The change in elevation is the difference between the elevation at the end of the period (6 inches) and the elevation at the beginning of the period (3 inches). The change in time period is the difference between the end time (8 min) and the beginning time (4 min).

  change in elevation per minute = (6 -3 inches)/(8 -4 min)

  = (3 inches)/(4 min) = 3/4 inches/minute

__

<h3>b.</h3>

Similarly, ...

  change in elevation per minute = (3 -7 1/2 inches)/(18 -14 min)

  = (-4 1/2 inches)/(4 min) = -1 1/8 inches/minute

__

<h3>c.</h3>

We know that 3/4 is more than -1 1/8, but when we talk about the "fastest rate of change", we're generally interested in the magnitude--the value without the sign. That means we understand a rate of change of -1 1/8 inches per minute to be "faster" than a rate of change of 3/4 inches per minute.

The rate of change from Part B is fastest. 1 1/8 inches per minute is more than 3/4 inches per minute.

6 0
1 year ago
The function m(w) = –25w + 2500 models the amount of money in a safe, in dollars, w weeks after Lori learned the combination to
elena55 [62]

Answer:

B) There will be no money in the safe 100 weeks after Lori learned the combination.

I hope this answer is right.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A circle is the collection of points in a plane that are the same distance from a given point in the plane.
    14·1 answer
  • Which is the graph of y&lt;2x-1
    15·1 answer
  • G=4cm-3m solve for m
    12·1 answer
  • What number am I
    9·1 answer
  • 4+n divided by 43+n equals to 1/3 what is n?
    12·1 answer
  • Use the interactive tool to find the difference. <br>(-4) -6? Imma give 20 brainlest ​
    13·1 answer
  • How do you change the equation 10q−5r=30 so that r is the independent variable?
    10·1 answer
  • Determine if the values in the table are proportional yes or no
    7·1 answer
  • Shen’s mother gave him $10 to go buy groceries. He picked up a gallon of milk for $3.49, three pounds of oranges that cost $1.14
    13·2 answers
  • Find the EXACT circumference if the area is 196π square feet. Unit of measurement is feet or ft
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!