1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
2 years ago
6

I need help finding these three angles

Mathematics
1 answer:
Vsevolod [243]2 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

[ Refer to the attachment ]

You might be interested in
Please help with this math problem ASAP! I will give brainliest!
borishaifa [10]
  • x = 112°
  • y = 68°
  • z = 68°

Step-by-step explanation:

x = 112°

y = z = 180° - 112° = 68°

7 0
2 years ago
Luis wants to buy a pair of jeans that costs $24. If the tax rate is
muminat

Answer:

25 68/100

Step-by-step explanation:

percent means 1/100th.

7 percent=7/100

24 times 7/100= 1 68/100

24+1 68/100=25 68/100

7 0
3 years ago
Which statement is true about polynomial 5s^6t^2 + 6st^9 - 8s^6t^2 - 6t^7 after it has been fully simplified?
Marina86 [1]

Answer:  3t²(2st⁷ - s⁶ - 2t⁵)

<u>Step-by-step explanation:</u>

5s⁶t² + 6st⁹ - 8s⁶t² - 6t⁷     <em>5s⁶t² and - 8s⁶t² are like terms which = -3s⁶t² when combined</em>

=          6st⁹ - 3s⁶t² - 6t⁷      <em>next, factor out the GCF of 3t²</em>

=      3t²(2st⁷ - s⁶ - 2t⁵)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Running at a constant​ rate, austin run 18 miles in a time of 180 minutes. How many minutes does it take austin to run ​ 6 miles
tia_tia [17]

Answer:

60 minutes

Step-by-step explanation:

to find this, we will first determine how long it takes austin to run one mile.

18 miles / 180 minutes

1 mile / 10 minutes

it takes austin to run 10 minutes to run 1 mile

now, we will multiply the number of minutes it takes by 6 to find how long it takes austin to run 6 miles.

1 mile / 10 minutes

6 miles / 60 minutes

it takes austin 60 minutes to run 6 miles

8 0
2 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A researcher has collected the results of a survey where the participants were asked how many hours of T.V. they watch each day.
    15·1 answer
  • 4 times a number is 16​
    5·1 answer
  • The discriminant of x2 + 6x + 9 = 0
    12·1 answer
  • Alaska has a land area of about 1,700,000 square kilometers. Florida has a land area 10 the size of Alaska. What is the land are
    12·1 answer
  • What is the measure of ACB in O below?​
    6·1 answer
  • Explain what you would do first to simplify the expression below. Justify why, and then state the result of performing this step
    14·1 answer
  • Help is needed thanks
    5·1 answer
  • Hoshiko owns one-fifth of a business. She sells her share for $15,000. What is the total value of the business?
    11·1 answer
  • Letter Q is located at (5,6) and is translated 8 units left and 4 units down. What are the new coordinates for Q’?
    10·1 answer
  • What is the perimeter, in centimeters, of Trian
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!