1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
e-lub [12.9K]
3 years ago
10

What is the radius or diameter of r=11cm

Mathematics
2 answers:
nydimaria [60]3 years ago
8 0
R means radius the answer is 11cm
Margarita [4]3 years ago
8 0
Diameter is 22, r is half of the diameter.
You might be interested in
Reggie and jay go for a walk morning.reggie walks 2 1/4 miles. Jay walks 1 3/8 miles less than Reggie. What is the total distanc
jek_recluse [69]
Jay walks 2 1/4 miles which if you double it so the denominators are e same for both 2 1/4 and 1 1/8 then your answer will be 18/8 (Jay) and 9/8 (Reggie). Meaning that Reggie walks have the distance Jay walks.
7 0
3 years ago
From the beginning of the day the temperature rose 15° so that by 4 pm it was 87°. What was the temperature at the start of the
zubka84 [21]
Your answer is A, 72°.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lena paid $18.96 for 3pounds of coffee. What is the cost per pound for this coffee
STatiana [176]

Answer:

6.32

Step-by-step explanation:

divide 18.96 by 3  and the outcome is 6.32

6 0
2 years ago
Help please 50 points
Hatshy [7]
For this, it is kind of like a triangle and having to find the diagonal. Let's see what the two legs of the triangle would be.
Leg one= 7 units
Leg two= 8 units
8²+7²= c²
64 + 49=113
√113≈10.6
The line is 10.6 units long.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following equations by finding the value of x.
kozerog [31]
1.4 2.7 3. 12 4 6/7 5 8
4 0
3 years ago
Other questions:
  • describe how the location of the vertex of the angle determines the process of finding the angle measures associated with that a
    9·1 answer
  • Evaluate the numerical expression.<br>9x [(26-4)-(4+7)]<br>The value of the expression is​
    10·2 answers
  • Each month, a phone company charges $30 for 500 minutes of talk time plus $0.45 for each additional minute. Write an expression
    6·1 answer
  • Solve a real world problem that can be represented by the expression (-3)(5)+10
    15·1 answer
  • What is the product of 3x(x + 4)<br> cOf
    7·1 answer
  • Find the measure for ∠MQR.<br><br> A) 58° <br> B) 60° <br> C) 62° <br> D) 64°
    6·2 answers
  • You invest $500 in an account that has an annual interest rate of 8%, compounded weekly for 12 years. What is the equivalent int
    12·1 answer
  • A baseball team played 154 regular season gamesThe ratio the tumber games they the games they lost 2/5 How many games they many
    10·1 answer
  • It takes 200 L of maple sap to make 5 L of maple syrup. How much sap do you need to make 300 mL of syrup?
    5·1 answer
  • Some one help me please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!