1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka2103 [35]
3 years ago
14

You buy 16 candles large candles. Large candles cost seven dollars each and small candles cost three dollars each. how many larg

e candles and small candles did you buy

Mathematics
2 answers:
allsm [11]3 years ago
8 0

Answer:

The answer to your question is  He bought 7 large candles and 9 small candles.

Step-by-step explanation:

Data

Large candles = L    cost = $7

small candles = s     cost = $3

Total cost = $76

Total candles = 16

Process

- Write two equations

                                    L  +  s  =  16     ------------ (I)

                                   7L +  3s = 76    ------------- (II)

- Solve the system of equations by elimination

  Multiply equation I by -7

                                 -7L - 7s = -112

                                  7L  + 3s = 76

Simplify

                                    0 - 4s = - 36

Solve for s

                                            s = -36 / -4

                                            s = 9

Substitute s in equation I

                                  L  + 9 = 16

Solve for L

                                  L = 16 - 9

                                   L = 7                                        

butalik [34]3 years ago
4 0
The answer would be 9 large candles and 3 small candles. Hope this helped!
You might be interested in
Pls help.., Match the described transformations of this figure with the figures that result.
Kamila [148]
1. Reflected over the x- axis
2. Rotated 270 degrees counterclockwise
3. Reflected over the y- axis
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for y<br> Pls it fast
Zigmanuir [339]

Answer:  y = 6

<u>Step-by-step explanation:</u>

The small triangle MNO is similar to the big triangle LNP, which means their sides are proportional

\text{Small}\triangle \quad \text{Big}\triangle \\\\\\\dfrac{MN}{ON}=\dfrac{LN}{PN}\\\\\\\dfrac{24}{y}=\dfrac{9+24}{6+y}\\\\\\24(6+y)=y(9+24)\\144+24y=33y\\\\144=9y\\\\\large\boxed{16=y}

7 0
4 years ago
1.how many ways can 3 boys and 6 girls sit in a row of 4 chairs?​
Hoochie [10]

Step-by-step explanation:

first way by sitting 3 person in one chair

3 0
3 years ago
Can someone explain to me how to do question number 6 please?
slavikrds [6]
Hope this helps but try to do process of elimination.
7 0
3 years ago
The right rectangular prism is made up of 48 cubes. Each cube has an edge length of inch. What is the volume of this prism?
Gnesinka [82]

Given:

  • The right rectangular prism is made up of 48 cubes.
  • Each cube has an edge length of 1/4 inch.

~

To Find:

  • What is the volume of this prism?

~

Solution:

~

<u>Using formula: </u>

~

  • \sf \pmb {Volume  \: of \:  cube =  {(side)}^{3} }

~

Substituting values in the formula:

~

\sf \longrightarrow  \dfrac{1}{4}  \times  \dfrac{1}{4}  \times  \dfrac{1}{4}

\sf \longrightarrow \dfrac{1}{64}  \:  {inch}^{3}

~

Now,

Volume of 48 such cubes = Volume of 1 cube × 48 cubes

~

\sf \longrightarrow \dfrac{1}{64}  \times 48

\sf \longrightarrow \dfrac{48}{64}

\sf \longrightarrow \dfrac{3}{4}  \:  {inch}^{3}

~

Hence,

  • Volume of prism is <u>3/4 inch^3</u>
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the domain of the function ​f(x) = 2x^2 - 3​?
    10·1 answer
  • You are having a discussion about sequences with your classmate. She insists the the sequence 2,3,5,8,12 must be either arithmat
    10·1 answer
  • 4. What is the density of an object<br> with a mass of 20g and a volume of<br> 4ml?
    9·1 answer
  • Find the slope of a line through the points (-1,-9) and (4,-2).
    12·2 answers
  • A quadrilateral has vertices S(0, 0), T(4, 0), U(5, 4), and V(1, 4). What is the most precise name for the quadrilateral?
    12·2 answers
  • You have one last gift to wrap and you only have 150 square inches of wrapping paper. If the box measures 4 inches by 3 inches b
    5·1 answer
  • Wuestion
    9·1 answer
  • Shelly pays $22.75 for 3.5 yards of fabric. What is the price per yard of fabric?
    15·2 answers
  • Paul makes 6 stacks of cans on a shelf in his kitchen he puts 2 cans in each stack witch eqaution and answer show the total numb
    8·1 answer
  • Evelyn can run 3 miles in 40 minutes
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!