1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Otrada [13]
3 years ago
8

A press release describing the 1986 nonstop, round-the-world trip by the aircraft voyager including the following data:

Mathematics
1 answer:
adoni [48]3 years ago
7 0

Answer:

a.) the average speed of the aircraft in miles per hour

115.76 miles/ hour

b.) the fuel consumption in miles per pound of fuel

(assume a density of 0.70 g/mL for the fuel.)

2.8 miles/Ib of fuel

Step-by-step explanation:

A press release describing the 1986 nonstop, round-the-world trip by the aircraft voyager including the following data:

flight distance: 25,012 miles

flight time: 9 days, 3 min., 44 seconds

fuel capacity: nearly 9000 lbs.

fuel remaining at the end of flight: 14 gal.

To the maximum number of significant figure permitted, calculate:

a.) the average speed of the aircraft in miles per hour

Step 1

We convert the time to hours

flight time: 9 days, 3 min., 44 seconds

1 day = 24 hours

9 days =

24 × 9

= 216 hours

60 mins = 1 hour

3 mins =

3/60 = 1/20 = 0.05 hours

1 hour = 60 minutes

1 minute = 60 seconds

1 hour = 60 × 60 = 3600 seconds

If 3600 seconds = 1 hour

44 seconds =

= 44/3600

= 0.0122222222 hours

Total number of hours spent = (216 + 0.05 + 0.0122222222) hours

= 216.06222222 hours

Speed = Distance/Time

= flight distance: 25,012 miles

Speed = 25,012 miles/ 216.06222222hours

= 115.76294895 miles/ hour

Approximately = 115.76 miles/ hour

b.) the fuel consumption in miles per pound of fuel

(assume a density of 0.70 g/mL for the fuel.)

Step 1

We determine how much fuel is used

We have 14 gallons of fuel left over

1 gallon = 3.785 litres

14 gallons =

Cross Multiply

14 gallons × 3.785 liters/1 gallon

= 52.9958 liters

Note that density of fuel =

0.70 g/ml

1 gram / millilitre = 1 kilogram / litre

Hence, 0.7g/ml = 0.7 kg/L

Hence,the mass of fuel left = 52.9958 liters * 0.7 = 37.09706kg

1 kilogram = 2.205 pounds

37.09706kg =

37.09706kg × 2.205 pounds

= 81.7990173 lbs

Since the full capacity = 9000 lbs

The fuel used = 9000 - 81.7990173 lbs

= 8918.2009827 lbs

Hence, fuel consumption is

Distance/ amount of fuel used

25012/8918.2009827 lbs = 2.8046015164 miles/lb of fuel

Approximately = 2.8 miles/Ib of fuel

You might be interested in
2x+ 8y = -3<br> 3x+ 6y = -4<br> Choose all answers that apply
Anvisha [2.4K]

multiply the top equation by 3, multiply the bottom equation by 4, then subtract the bottom equation from the top equation

multiply the top equation by 3, multiply the bottom equation by -2, then add the equations

4 0
2 years ago
21 x ________ ÷ 3 = 21 *
GrogVix [38]

Answer:

first one: <u>3</u>

second one: <u>b</u>

third one: <u>3.2</u>

Step-by-step explanation:

first one:

21 x ________ ÷ 3 = 21

rewrite equation:

21 ÷ 3 x ___ = 21

7 x ___ = 21

(21 / 7 = 3)

7 x 3 = 21

second one:

b x h ÷ h = ___

B

third one:

876 x 3.2 ÷ ______ = 876

2803.2 ÷ ___ = 876

(2803.2 / 876 = 3.2)

2803.2 x 3.2 = 876

7 0
3 years ago
Please help thanks math
12345 [234]
Answer should be 63 because you multiply to find area
8 0
2 years ago
Renee is standing at point (1, 0) on a gigantic circular track of radius 1 mile with center (0, 0). She walks counterclockwise a
mafiozo [28]

Answer:

32

Step-by-step explanation: xbcjxnszHJCGewupearl had some beads She used 3/5 of them to make bracelets and 1/4 of the remainder to decorate her sweater if she had 300 beads left how many beads did she have at first jdks

7 0
2 years ago
Solve the equation x to the power of 2 = 10
Nadusha1986 [10]

Answer:

The answer is √10,−√10 (award brainliest)

Step-by-step explanation:

Take the root of both sides and solve.

Exact Form:  x  = √10,−√10

Decimal Form:  x  =   3.16227766...,−3.16227766...

for more detailed explanation comment down below this post and ask

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Please please help me with this quick question!
    7·1 answer
  • Who is Albert Einstein and i need for a essay so far i have
    9·1 answer
  • Write the following term as a cube.<br> 27y^6<br> ​(Type your answer using exponential​ notation.)
    5·1 answer
  • For the following pair of lines, identify the system by type.
    11·2 answers
  • Solve for x. Show your work or explain your answer.
    13·1 answer
  • Answer this, please!! Its urgent
    11·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST! DO NOT ANWSER IF YOU DON'T KNOW! Guy and Jim work at a furniture store . Guy is paid $185 per week plus
    13·1 answer
  • Can someone check my answers please
    9·2 answers
  • Find the unit rate.
    11·2 answers
  • 138.867545518 to 4 decimal places.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!