1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
butalik [34]
3 years ago
14

What is the width of a rectangle with an area of58in2 and a length of 10 inches??

Mathematics
1 answer:
Radda [10]3 years ago
6 0
A=58 in^2
l= 10 in 

A = w*l

58 = w*10

w=58/10

w=5,8 in 

hope helped 
You might be interested in
Price __________ works because human minds assign disproportionate weight to the first information they receive when making deci
Burka [1]

Answer:

Anchoring

Step-by-step explanation:

Price anchoring is when potential buying rely on first price information about the commodity to buy. Price anchoring is used to create a price reference point when making decision as compare to old price. It also gives customers perception of future price.

7 0
3 years ago
An industrial printing machine printed 1764 pages in 6 minutes. How much would it have printed in 4 minutes?
vladimir2022 [97]

Answer:

1176

Step-by-step explanation:

i hope this helps out

8 0
4 years ago
Anyone know it <br> will give you a 50points
netineya [11]

Answer:

Below.(0)

Step-by-step explanation:

Step by step.

So we know that the tens digit is after the ones place so?

The ones are 6. That means the digit in the tens place is

0.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tamika has a spinner with 5 equal sections- red, blue, yellow, and purple. she plans to pin it 150 times predict how many times
Alexxandr [17]

Number times landing on green) = 150 * 1/5 = 30

Number times landing on yellow = 150 * 1/5 = 30

Answer 60 times

6 0
3 years ago
Four ounces of oregano and 2 ounces of garlic powder are mixed to create a poultry seasoning. Oregano costs $4 per ounce, and ga
Dovator [93]

Answer:

y = $6

Step-by-step explanation:

In the image below, the table of your question is attached

Based on the information presented in the table.

1 ounce of oregano costs $4

Because there are 4 ounces, this means that

x = 4*($4) = $16

1 ounce of garlic powder $3

Because there are 2 ounces, this means that

y = 2*($3) = $6

Total cost of the ingredients  =  x+y = 22 $

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the LCD of thw fractions 1/3 and 11/15?
    9·1 answer
  • The picture shows square JKLM and the dimension of rectangle RSTU.
    12·2 answers
  • The price of a train ticket from Orlando to Atlanta is normally $118.O.O. However, the train company is offering a special 75% d
    15·1 answer
  • Danny bought 5 Pes to $0.30 each six pencils at $0.25 since in The Notebook for $3 and the tax is $8 how much did he pay will ma
    14·1 answer
  • Fifty-six out of 128 students, went on a trip during vacation. What percent of students went on trips?
    5·1 answer
  • Hey is anyone else board and just want to talk
    14·2 answers
  • I need help with trig
    13·1 answer
  • 243,267,351,366,? <br>find the next number​
    7·1 answer
  • Can someone help with this? the question is "What is the value of x that makes the equation true?"
    7·1 answer
  • What is the answer of 2 x ____ = -7.7
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!