1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grandymaker [24]
3 years ago
13

Reduce the fraction 12/24 to the simplest form. Make sure that it can not be simplified any further. *

Mathematics
1 answer:
valentina_108 [34]3 years ago
6 0
12 12 1
—- / -— = —
24 12 2

Answer is 1/2, because it cannot be simplified any further
You might be interested in
POINTS POINTS POINTS POINTS POINTS! harder question!<br><br> 45(34- 2)
koban [17]
45(34 - 2)
Solve the stuff in the parenthesis first
45(32)
Multiply
1440

Have an awesome day! :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!<br>what is the length of segment SR? units​
AlekseyPX

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

2x+8=8x-4

2x+12=8x

12=6x

2=x

x=2

4 0
3 years ago
Describe a transformation that would make quadrilateral ABCD into a square
Harlamova29_29 [7]

Answer:

ok, relax and listen I’ve got this ok?

Step-by-step explanation:

You just move it up 4 squares to (2, 9), (10,9)

see?you got this I believe in you!!!

5 0
3 years ago
Help me with geometry please?
kramer
R parallel to s
because <4 =<5 alternate
5 0
3 years ago
What multiplication fact could you use to find a number that can be divided evenly by 8 and by 9
Ad libitum [116K]
72 would be a good one
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mike says that 3/3 of his a fraction model is shaded blue. Ryan says that 6/6 of the Same model is shaded blue are the two fract
    7·1 answer
  • Help me please!!!
    15·2 answers
  • How to determine if polynomial is factoriable?
    11·1 answer
  • From a group of 8 people 5 will each win $1,000 how many different winning groups are possible
    12·1 answer
  • What is the answer ??​
    14·2 answers
  • A 48$ shirts cost $22 more than one half the cost of a pair of pants. How much does the pair of pants cost?
    10·1 answer
  • A turtle walks 7/8 of a mile what is the unit rate in miles per hour
    13·1 answer
  • Question 1(Multiple Choice Worth 2 points) (03.02) If g(x) = x2 + 3, find g(4). 11 19 16 8
    7·2 answers
  • A sequence is defined by the formula f(n+1)=f(n)−3. If f(4)=22, what is f(1)?
    8·2 answers
  • I am not very good at angles please help me.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!