1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
4 years ago
9

There are 50 cupcakes and 160 cookies to be sold at the school bake sale. What is the greatest number of packages of baked items

that can be sold, if each package has the same number of cupcakes and same number of cookies with none left over
Mathematics
1 answer:
Sav [38]4 years ago
7 0

The greatest number of packages of baked items that can be sold is 10

<em><u>Solution:</u></em>

Given that there are 50 cupcakes and 160 cookies to be sold at the school bake sale

To find: greatest number of packages of baked items that can be sold

Each package has the same number of cupcakes and same number of cookies with none left over

So, we have to find the greatest common factor of 50 and 160

The greatest number that is a factor of two (or more) other numbers.

When we find all the factors of two or more numbers, and some factors are the same ("common"), then the largest of those common factors is the Greatest Common Factor.

<em><u>Greatest common factor of 50 and 160:</u></em>

The factors of 50 are: 1, 2, 5, 10, 25, 50

The factors of 160 are: 1, 2, 4, 5, 8, 10, 16, 20, 32, 40, 80, 160

Then the greatest common factor is 10

So the greatest number of packages sold is 10

<em><u>Each package will contain:</u></em>

Given that there 50 cupcakes and 160 cookies

<em><u>Number of cupcakes in 1 package:</u></em>

\rightarrow \frac{50}{10} = 5

<u><em>Number of cookies in 1 package:</em></u>

\rightarrow \frac{160}{10} = 16

So each package has the same number of cupcakes and same number of cookies with none left over

You might be interested in
Make Sense and Persevere Healthy Start gym charges $32 for membership
Jlenok [28]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
asma owns $52000 in student loans for college. if the loan will be repaid in 5.5 years and the interest rate charged is 6.75% th
Ahat [919]
I=$52,000 R=6.75% T=5.5 years P=$19,305
3 0
3 years ago
Nisha collects comic books, and she convinced her friend Hakim to start collecting as well. Every week, they go to the store tog
andreyandreev [35.5K]

By using the given table, we will get the linear equation:

h = n - 9

<h3>How to find the equation for Hakim?</h3>

We know that they always get comic books together, so always that Nisha's collection increases by one, Hakim's collection will also increase by one, so we will have a linear equation.

Now, if you look at the given table, you can see that Hakim's collection is always 9 units less than Nisha's collection, then the linear equation that models the relation between the two collections, h and n, is really straightforward, it will be:

Hakim's collection = Nisha's collection - 9

Using the variables, we get:

h = n - 9

That is the linear equation Hakim wanted.

If you want to learn more about linear equations:

brainly.com/question/1884491

#SPJ1

6 0
1 year ago
Out of a food critic, social worker, radio DJ, and a computer game designer which career would you most likely apply concepts fr
Elden [556K]
A computer game designer.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
6+8(y-3/5), if y=8/9
skad [1K]
374/45 is the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The sum of two consecutive numbers is -49 what are they
    15·2 answers
  • Four times the product of x and y decreased by 2xy
    5·1 answer
  • Megan purchased 12 square yards of flooring for a total of $432. what was the price of this flooring per square foot? how do i s
    13·2 answers
  • Use Newton's method to estimate the requested solution of the equation. Start with given value of X0 and then give x2 as the est
    15·1 answer
  • Sherita was collecting money for charity by walking in a walk-a-thon she asked for $0.75 for every mile she walked how much did
    7·1 answer
  • A rabbit traveled 60 meters in 4 seconds what is the unit rate
    10·1 answer
  • !!Giving 15 points and brainliest!!Based on the results of the second simulation, what is the experimental probability that a gr
    7·1 answer
  • On a coordinate plane, a line goes through points (0, 1) and (3, 0). Y = one-half x minus 1.
    15·2 answers
  • Mohamad spends $4 a week on comic books. How much LESS money will he have in 4 weeks from NOW? How much MORE money did Mohamad h
    6·1 answer
  • David's bedroom door is 8 feet tall and 4 feet wide. A new door would cost $8.00 per square foot. How much would a new bedroom d
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!