Answer:
C) 5x-70=105
Step-by-step explanation:
As marked in the graph, angle 105 and angle (5x-70) equal to each other because they are vertically opposite angles therefore we have equation C)
Answer:
Step-by-step explanation:
A rational number are numbers that can be expressed as as fraction. They can be expressed as a ratio of two integers. An irrational is quite the opposite. An irrational number cannot be expressed as a ratio of two integers.
Taking square root of two as an example;
√2 cannot be expressed as a ratio of two integers because the result will always be a decimal. If expressed as √2/1, it is still not a rational number because of the square root of 2 at the numerator. Square root of 2 is not an integer even though 1 is an integer.
Mark is wrong because √2 is irrational and it is irrational because it cannot be expressed as a ratio of two integers <em>not due to the fact that he can write it as a fraction.</em>
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
Answer:
Dead ends :)
Step-by-step explanation:
Answer:
I think question is incomplete . So I can't give answer.