1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dusya [7]
2 years ago
9

The real estate financing instrument which transfers equitable title to real property, but retains legal title in the seller, is

called:
Business
1 answer:
natita [175]2 years ago
7 0

Answer:

Operating Leasing

Explanation:

Legal title is retained by the seller, buyer enjoys equitable title (during the lease contract duration) of the property (e. g. using land, leased buildings or machinery for the business needs),

You might be interested in
Need Help ASAP
butalik [34]

Answer:

I. Never stand still

2. Do more than is Required of you

3. Think as a team Member, Not an Employee

4 Speak up and share your ideas

5 Fake it till you make it

6. Consider every opportunity

7. Always be prepared

8. Be Self-Pronotional

Explanation:

Hope this helps! Tell me if I'm wrong. If thai Helps Give me brainly.

5 0
2 years ago
Direction: Arrange the following words.
Elis [28]

Answer:

  1. TOWEL
  2. TISSUE
  3. TABLE NAPKIN
  4. TABLE CLOTH

6 0
3 years ago
Suppose a basket of goods and services has been selected to calculate the CPI and 2012 has been selected as the base year. In 20
Evgesh-ka [11]

Answer: 2016 CPI is 110

Explanation:

Given the following :

Base year = 2012

Cost of basket in 2012 = $50

Cost of basket in 2014 = $52

Coat of basket in 2016 = $55

The Consumer Price Index (CPI) is calculated using the formula :

CPI = (weighted cost item in current period / weighted cost of item in base period) × 100

Base period / year = 2012

Current period = 2016

Therefore, 2016 CPI equals;

($55 / $50) × 100

= 110

8 0
3 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
What are the benefits of hiring a teenage worker?
stealth61 [152]
Seen as it may be 1 of there first jobs you can pay them less because they don't have as much experience as someone has has worked in the job for years
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A recent study conducted by Estelle Cosmetics Company showed that heavy users of Estelle's products comprise a small percentage
    8·1 answer
  • What are the challenges planner and mangers do not face in decision making?<br>​
    8·1 answer
  • Everfi What is the primary reason to issue stock
    8·1 answer
  • Interest of the building on the principal and interest already gained is what
    10·1 answer
  • In Bovania, cattle compose 48 percent of the consumer price index (CPI), housing composes 32 percent, and entertainment accounts
    11·1 answer
  • Someone who invests in the Vanguard Index 500 mutual fund could most accurately be described as using which approach?A. Active m
    6·1 answer
  • If 16,000 units of materials enter production during the first year of operations, 12,000 of the units are finished, and 4,000 a
    9·1 answer
  • Hector is philosophically opposed to unions. "Why should I be required to join an organization I don't agree with, or pay a fee
    12·1 answer
  • Consider a project with free cash flows in one year of $90,000 in a weak economy or $117,000 in a strong economy, with each outc
    6·1 answer
  • g Suppose a bond is priced at $1035, has 12 years remaining until maturity, and has a 12% coupon, paid monthly. What is the amou
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!