Answer:
I. Never stand still
2. Do more than is Required of you
3. Think as a team Member, Not an Employee
4 Speak up and share your ideas
5 Fake it till you make it
6. Consider every opportunity
7. Always be prepared
8. Be Self-Pronotional
Explanation:
Hope this helps! Tell me if I'm wrong. If thai Helps Give me brainly.
Answer: 2016 CPI is 110
Explanation:
Given the following :
Base year = 2012
Cost of basket in 2012 = $50
Cost of basket in 2014 = $52
Coat of basket in 2016 = $55
The Consumer Price Index (CPI) is calculated using the formula :
CPI = (weighted cost item in current period / weighted cost of item in base period) × 100
Base period / year = 2012
Current period = 2016
Therefore, 2016 CPI equals;
($55 / $50) × 100
= 110
Answer:
The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.
Explanation:
Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:
Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced
In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).
In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000
When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.
Seen as it may be 1 of there first jobs you can pay them less because they don't have as much experience as someone has has worked in the job for years