1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gulaghasi [49]
3 years ago
15

Rounded 70,652 to the nearest 100

Mathematics
1 answer:
Ivahew [28]3 years ago
5 0
70,652 rounded to the nearest hundred is 70,700, because 652 is closer to 700 than it is to 600.
You might be interested in
If DK PVX, which of the following statements must also be true Check all that apply
Oxana [17]
I think it’s AVPXADK
8 0
3 years ago
Linzy is having a bake sale. She has 48 chocolate chip cookies and 64 vanilla wafer
Yuliya22 [10]

Answer:

1 bag of 64

2 bags of 32

4 bags of 16

Or 8 bags of 8

Step-by-step explanation:

that's the answer I think for however your answer is there were no answers to pick from....

4 0
2 years ago
When 250 students were interviewed, 96 of the students thought USC was the best school in the nation. The probability that one o
melomori [17]

Answer:

240/96.

Step-by-step explanation:

250-96 =240 so that's 240/96

3 0
3 years ago
what's the equation for the length of a rectangle is twice its width the perimeter of the rectangle is 126 feet
sveticcg [70]
P = 2l + 2w
p-2w = 2l
p-2w/2 = l

Substitute the perimeter and you should be able to work it out
6 0
2 years ago
A set of golf clubs is on sale for $150.00, which is 70% off its original price.What was the original price of the golf clubs
irina1246 [14]

x - 0.7x = 150 \\ 0.3x = 150 \\ x = 500
The original price is $500
6 0
3 years ago
Other questions:
  • How much does $3,000 earn in 6 months at an interest rate of 4%, compounded quarterly?
    12·1 answer
  • Is this linear relationship proportional or non-proportional? Y = 2/3 x
    8·1 answer
  • Explain the different ways it it possible to add 2 rational numbers and get a negative number
    15·1 answer
  • In a certain clothing store, 6 shirts and 3 ties cost $79.50, and 3 shirts and 2 ties cost $41. Determine the cost of each tie.
    5·2 answers
  • Picture Included PLEASE help
    8·1 answer
  • All of the following words mean the same thing as conservation except
    7·2 answers
  • Is this the correct graphing for the inequality 2c&lt;=100?<br> i’ll mark brainliest please help!!!
    8·1 answer
  • HELP ASAP PLEASE Some of the measurements of the triangular prism with a right triangle base are shown.
    5·1 answer
  • Alex spent $15 on 34 pounds of cookies. What is the unit rate in cost per pound?
    14·2 answers
  • HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!