1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
4vir4ik [10]
3 years ago
7

Solve the porportion 16/50=x/156.25

Mathematics
1 answer:
marin [14]3 years ago
4 0
Answer would be x=50
You might be interested in
HELP ASAP!!! DUE SOON!!!<br> 7 7/8 - 3 9/16​
jeka57 [31]

Answer:

4 5/16

Step-by-step explanation:

7 7/8 - 3 9/16

7 14/16 - 3 9/16

4 5/16

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
Drupady [299]

Answer:

1.66 pounds

Step-by-step explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

4 0
3 years ago
Subtract fractions like 42/7- 2 1/5
dangina [55]

Answer:

3.8 in decimal form, or 3 4/5

Step-by-step explanation:

I just used a calculator, sorry :(

anyways, hope this helped! :)

6 0
3 years ago
Consider the given density curve.
Gemiola [76]

Answer:

11 is best answer for it ....,..........

4 0
2 years ago
What makes a function
Bas_tet [7]
A function is a expression that defines a relationship between one variable and another variable
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What number is 60% of 600
    12·2 answers
  • What are the solutions to the quadratic equation 4x^2-9x-9=0?
    15·2 answers
  • HELP MEE PLEASE!!<br><br><br><br><br><br><br> Which relation is a function?
    14·2 answers
  • Find the function value sin120°
    8·1 answer
  • Write an equation that can be used to solve the following: The sum of a number, n, and a number 5 larger than it is 41.
    6·2 answers
  • Help .................................................
    7·2 answers
  • An airplane 30,100 feet above the ground begins descending at the rate of 2150 feet per minute. Write and solve a linear equatio
    8·1 answer
  • 80% of what number is 190
    12·2 answers
  • For her phone service , Rania pays a monthly fee of $ 18 , and an additional $0.06 per minute of use. The least she has been cha
    15·1 answer
  • Evaluate the expression and enter the answer as a fraction in lowest terms, using the slash ( / ) for the fraction bar.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!