1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
3 years ago
6

Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost? Enter your answ

er in the box. $?
Mathematics
2 answers:
Kay [80]3 years ago
7 0
Im pretty sure the answer is .52 I got this by subtracting the toatl by the sales tax and then dividing that total by how many pencils were bought : 6.70-.42=6.24, 6.24/12=54
Lorico [155]3 years ago
3 0

Answer:

it's actually 0.52

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The distribution of resting pulse rates of all students at Santa maria high school with approximately normal with a mean of 80 b
olga_2 [115]

Answer:

85 beats per minute

Step-by-step explanation:

khan academy

5 0
2 years ago
Recommended daily intake of fiber
Ganezh [65]
25 grams per day that is the recommended daily intake of fiber
4 0
3 years ago
A wagon train on the Oregon Trail averaged 17.3 miles each day across the plains. How far was the wagon train able to travel in
Makovka662 [10]

17.3 x 7 = 121.1 per week

121.1 x 4 = 484.4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andy’s total bill for lunch was$20. The cost of the drink was 15 percent of the total of the bill and the rest is the cost of th
Julli [10]
Divide 20 by 15 and you will get the answer
7 0
3 years ago
Identify the vertex, focus axis of symmetry, and directrix. Then sketch the graph
Paha777 [63]

Answer:

vertex = ( -6 , -3 )

focus = (-\frac{97}{16} ,-3)

axis of symmetry = y = -3

directrix = x = -\frac{95}{16}

GRAPH :

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Julie has a credit score of 765. Which action might have creditors concerned about her financial situation?
    6·2 answers
  • Sam works a part-time job making $11 per hour. This week, she worked for eight hours. Penni also worked this week. The money Sam
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP<br><br>which equation could be used to find the length of the hypotenuse?​
    13·1 answer
  • How to find area and perimeter of a rectangle with the numbers 4√6cm and 5√6cm
    6·1 answer
  • Determine whether the given sequence could be geometric, arithmetic, or neither. If possible identify the common ratio or common
    7·1 answer
  • yesterday the temperature was 1 degree farenheit. today the temperature is 0 degree farhenheit. what is the change in tempeature
    7·1 answer
  • Whats x^2=1? I dunno it
    7·2 answers
  • What does 1/4 of a can of coffee cost if 4 cans of coffee cost $2. 40?.
    6·1 answer
  • Pleaseeeeeeeeeee help
    13·1 answer
  • Fill in the table using this function rule. y=3x+5
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!