The Nielsen company provides ratings for the TV industry. Ratings are calculated from following sources:
- Streaming within seven days of the broadcast date.
- Viewing on a delayed DVR within seven days of the original air date.
- Viewer Diaries Residences with TVs equipped with Nielsen Meters.
<h3>What is DVR?</h3>
- Analog video is transformed into digital format by a DVR.
- Networks are increasingly more interested in ratings over a time period than just the date and time the show aired because of the time-shifting nature of DVRs.
- DVR systems process data at the recorder.
- The majority of networks track ratings using Nielsen's Live Plus service.
- Live Plus examines who viewed particular programs on their DVRs across various time periods.
Learn more about DVR here:
brainly.com/question/2681596
#SPJ4
Answer:
The variable cost per unit is $1.54
Explanation:
Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.
On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.
According to given data:
Total Cost = $500,000
Fixed Cost = $260,000
Variable cost = Total cost - fixed cost
Variable cost = $500,000 $260,000
Variable cost = $240,000
Number of units = 156,000
Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit
Answer:
Explanation:
regulates the flow of traffic entering freeways according to current traffic conditions.
Answer: so you are giving someone instructions like how to make a sandwich with a lot of detail so someone could do everything you did :)
Explanation:
✪ ω ✪