1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marin [14]
4 years ago
10

Bryan's mom spent $46.20 filling up her gas tank if her gas tank can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost​

Mathematics
2 answers:
elixir [45]4 years ago
6 0

Answer:

Each gallon costs $3.85

Step-by-step explanation: We know that Bryan's mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:$46.20 ÷ 12 = $3.85Each gallon costs $3.85I hope this helps!

djyliett [7]4 years ago
5 0

Answer: Each gallon costs $3.85

Step-by-step explanation:

We know that Bryan's mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:

$46.20 ÷ 12 = $3.85

Each gallon costs $3.85

I hope this helps!

You might be interested in
What is the product? Enter your answer as a fraction, in simplified form, in the box. −4/5⋅10/16
Pie
-40/80 = -1/2
since when you’re multiplying fraction, you multiply the top by the top number and bottom by the bottom number. So -4 • 10 is -40 and 5 • 16 is 80. -40/80, simplified is -1/2.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please! math volumes
salantis [7]

Answer:

980.18 cm^3

Step-by-step explanation:

Volume of cylinder w/out spheres = pi r^2 h

  = pi 8^2 *6

 now subtract the volume of the TWO spheres

      2   * 4/3 pi * 3^3

for result = 980.18 cm^3

6 0
2 years ago
Plz help its 7th grade math
Alinara [238K]

627282638392926392928373

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Market for loanable funds, the fisher equation, the quantity theory of money,.
fiasKO [112]
The answer is to call me quick
5 0
3 years ago
Which graph shows y as a function of x?
anastassius [24]
Choice a.....................
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an equation and solve: Twice a number, increased by 3 is 7.
    6·2 answers
  • If triangle abc is similar to triangle def with ab=9, bc=11, and ac=16, then which of the following is closest to the ratio of d
    5·1 answer
  • What is the recursive formula for this sequence<br><br>10,14,18,22,26
    8·1 answer
  • Find the product of 2x2(x + 6). 8x3 2x3 + 12x2 3x3 + 12x2 2x2 + x + 6
    6·2 answers
  • Jeremy is cutting a board into pieces that are 1 2/3 feet long . The board is 14 1/4 feet long . How many 1 2/3 -feet long piece
    8·2 answers
  • Super Cars Rental Company charges $40 per day and $1.80 per mile to rent a car. ABC Rental Company charges $25 a day and $3 per
    10·1 answer
  • He directions for a calculation problem are to subtract 7 from 16 and then multiply by 4. Which expression shows this calculatio
    11·1 answer
  • Which parametric equations represent (x + 1)2 + (y – 3)2 = 16
    13·2 answers
  • Given f (x) = 2x² +1evaluate f (-1).
    6·2 answers
  • 16. If x and y are positive integers such that the greatest
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!