1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marin [14]
3 years ago
10

Bryan's mom spent $46.20 filling up her gas tank if her gas tank can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost​

Mathematics
2 answers:
elixir [45]3 years ago
6 0

Answer:

Each gallon costs $3.85

Step-by-step explanation: We know that Bryan's mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:$46.20 ÷ 12 = $3.85Each gallon costs $3.85I hope this helps!

djyliett [7]3 years ago
5 0

Answer: Each gallon costs $3.85

Step-by-step explanation:

We know that Bryan's mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:

$46.20 ÷ 12 = $3.85

Each gallon costs $3.85

I hope this helps!

You might be interested in
David has been driving for 4 hours at 62.8 km/hr. How many kilometers did he travel in that time?
Murrr4er [49]
I would say 234.221 hshevvwosfueoe
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Seraphina is driving two hours to visit her family. For the first hour, she traveled at a speed of 62 miles per hour. Then, in t
Murljashka [212]

Answer:

11.3%

Step-by-step explanation:

\%\ increase=\frac{final-initial}{initial} \times 100\%\\\%\ increase=\frac{69-62}{62} \times 100\%\\\%\ increase=\frac{7}{62} \times 100\%\\\%\ increase=11.3\%

6 0
3 years ago
Help please it’s due soon <br><br> ( DISTANCE IS A MISTAKE )
katrin [286]

Answer:

speed

time

faster

greater

You can fill in these words in the blanks.

4 0
3 years ago
Draw the image of the rectangle ABCD under dilation using Center p and scale factor 1/2 ​
WINSTONCH [101]

Answer:

we can not draw on here

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Help me plz ill mark u brailiest
antiseptic1488 [7]

Answer:

The product of 21 and 18

Step-by-step explanation:

When you multiply the word is product

The product of 21 and 18

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two runners are saving money to attend a marathon. The first runner has $112 in savings, received a $45 gift from a friend, and
    14·2 answers
  • What is the next term of the geometric sequence?<br> 40 20 10<br> 27' 9'3?
    12·1 answer
  • What is the next letter in the sequence A Z B Y C X D
    12·2 answers
  • 20% of the children in a sports club play tennis.
    6·2 answers
  • El horario y el minutero de un reloj miden respectivamente 0.7 y 1.2cm. Determinar la distancia entre los extremos de dichas man
    11·1 answer
  • I already got 11-13 just need the rest.
    12·1 answer
  • What generalization can you make about these numbers?
    9·1 answer
  • A right rectangular container is 10 cm wide and 24 cm long and contains water to a depth of 14cm. A stone is placed in the water
    14·2 answers
  • PLZ HELP!!!
    7·1 answer
  • Equation:-<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%20%2B%205%20%3D%205%20-%200%20-%206%20%2B%202" id="TexFormula1" title="x + 5 =
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!