1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tom [10]
4 years ago
10

Solve for area of the shaded region (#61) Pls explain im so confused

Mathematics
1 answer:
BartSMP [9]4 years ago
3 0

Answer: So after reading my explanation you can simply find the area good luck!

Step-by-step explanation:

Inequality 1 is graphed in blue and inequality 2 is graphed in red. The overlap of the shaded regions (purple shading) represents the solution. ... Inequality 1 is graphed in blue and inequality 2 is graphed in red. In this case the regions do not overlap. This indicates that there is no solution to the system

You might be interested in
Using complete sentences, explain the differences between an expression and an equation I need it asap
borishaifa [10]

Answer:

Expression is a mathematical phrase which combines, numbers, variables and operators to show the value of something. An equation is a mathematical statement wherein two expressions are set equal to each other. What is it? A sentence fragment, that stands for a single numerical value.

Step-by-step explanation:

That was the step-by-step explanation.  <3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with my homework problem
wel

Answer:

y-axis

Step-by-step explanation:

points are (x,y)

since the y-coordinate does not change, but the x-coordinate does, it rotates around the y-axis.

reflection just means it rotates 180 degrees (out of the paper, not around)

8 0
3 years ago
Find the measures of the interior angles of the triangle.
Sauron [17]

Answer:

x = 88

The measurement of the other unknown angle is = 44°

Step-by-step explanation:

The sum of interior angles in a triangle is equal to 180°

48 + x + x - 44 = 180 add like terms

4 + 2x = 180 subtract 4 from both sides

2x = 176 divide both sides by 2

x = 88

Now to find the measure of two other angles we replace x with 88

6 0
3 years ago
If 7 notepads cost $3.15, what is the unit price of the notepads?
vovangra [49]

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

Unit price is basically the same as unit rate. Unit rate is the cost of one item.

So $3.15 divided by seven is point fourty-five.

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Apply the Distributive Property to Simplify the Expression<br> 9 (4 1/3)
pychu [463]
9 (4 1/3)
Answer= 39
7 0
3 years ago
Other questions:
  • You fly in a helicopter for 20 minutes that goes at a speed of 240 km per hour. How far did you go?
    13·2 answers
  • Scientific Notation:<br> what’s (2.2 x 10 to the -4) - (3 x 10 to the 2)
    9·1 answer
  • Solve the proportion for n. 36/8 = n/4
    8·2 answers
  • What is a good question to ask yourself when deciding on a thesis statement? Select the best answer.
    10·1 answer
  • The table shows the relationship between the number of pens that are in given numbers of boxes. There is the same number of pens
    13·1 answer
  • Fill in the book value at the end of year 1 under each depreciation method when residual value is $36,000 and useful life is 4 y
    13·1 answer
  • The lifespan (in days) of the common housefly is best modeled using a normal curve having mean 22 days and standard deviation 5.
    14·1 answer
  • Can someone help me?It's urgent and thank you!
    13·2 answers
  • Talia has a square bedroom. Her family is moving and her bedroom in her new apartment will be 3 feet shorter in one direction an
    7·1 answer
  • Select the number that would make this statement true: 361.2 ÷ ________ = 036.12 (3 points)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!