1.6 % of 43.75 is 70
Because 70/43.75 is 1.6
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
we know that


To find how long are
sections placed end to end
Multiply the number of sections by the length of one section
so


therefore
<u>the answer is</u>
