1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
3 years ago
13

Do you know how to do this?

Mathematics
2 answers:
Artyom0805 [142]3 years ago
7 0
What you would do first is find the unit price (how much one item costs). To do that you would need to do 15.05 divided by 7 which equals 2.15. After that you multiply the 2.15 by 3 and you get 6.45. Hope this helps!
Vaselesa [24]3 years ago
4 0

6.45$ for 3 divide 15.05

You might be interested in
Which side lengths form a right triangle?
Masja [62]

Answer: choice B

Explanation: Go through each answer choice and try the Pythagorean theorem to see if it works. This is because a right triangle’s side lengths are described by the Pythagorean theorem. one side^2 + second side^2 = longest side^2. In a right triangle, this equation will be true. Let me show you what I mean

For answer choice A:

(root 2)^2 + (root 3)^2 = (root 4)^2

2 + 3 = 4

5 = 4

5 does not equal 4. Therefore it cannot be A.

For answer choice B:

(root 8)^2 + (3)^2 = (root 17)^2

8 + 9 = 17

17 = 17

this is true! therefore this is a right triangle and it’s B

3 0
2 years ago
Please help asap. I will give brainiest.
nirvana33 [79]

A that is the answer

5 0
2 years ago
Carlos has 38 apples.He puts 8 into each bag.If he fills many bags as possible ,how many apples are left?
leva [86]
Well that would be 8 apples in 4 bags so there’s 6

answer: 6
7 0
2 years ago
HELP! I’ll MARK BRAINLIEST
Grace [21]

Answer:

they ran 5 and 2 and half hour

Step-by-step explanation:

they ran 5 and 2 and half hour

6 0
3 years ago
Monique worked for 4 hours and earned $39.79. How much would she earn if she worked for 6 hours? I HELP WITH IT RNN​
loris [4]

Answer:

x=$59.69

Step-by-step explanation:

We can create a proportion to find the answer.

Thus, we get 4 hr/$39.79=6 hr/$x.

Cross multiplying gives us 4x=238.74, and solving for x gives us $59.685.

We can round to $59.69.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Differentiating Exponential functions In Exercise,find the derivative of the function. See Example 2 and 3.
    13·1 answer
  • What is 10 to the negative fifth power
    9·1 answer
  • Solve the inequality 3(x + 1) + 2(x + 2) > 0.
    8·1 answer
  • Find the measure of
    13·2 answers
  • Charles has been assigned several chores around the house he washed the supper dishes every fifth day, he takes out the trash ev
    15·1 answer
  • Which is greater 3/5 or 3/3
    15·1 answer
  • What is -0.2 mixed number in simplest form?
    5·1 answer
  • I have no idea how to do these
    7·1 answer
  • If x and yare positive real numbers, which expression is equivalent to the expression below?
    12·1 answer
  • 1 pts
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!