1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew-mc [135]
3 years ago
6

In the following diagram HI || JK

Mathematics
1 answer:
IRINA_888 [86]3 years ago
5 0
I am not sure about Zx
You might be interested in
PLZ HELY ILL MARK BRANILEST
laila [671]

Answer:

518

Step-by-step explanation:

14 x 74 = 1036      1036 / 2  = 518

( really need brainliest , hope it helps )

( first )

6 0
2 years ago
40% of her class is made up of girls. How many girls are in Ms. Kim's class?
m_a_m_a [10]
Your question is not complet.. How many students are there total. if 100 40 girls
6 0
3 years ago
Help please this is a quiz
aleksley [76]

Answer:

x^3 - 3x^2 +2x

Step-by-step explanation:

Use the distributive property

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLZ HELP, GIVING BRAINLIEST!
mote1985 [20]

Answer:

  d)  (-3/2, -1/2)

Step-by-step explanation:

The midpoint (M) between two given points is the average of their coordinate values:

  M = (A + B)/2 = ((-8, 1) +(5, -2))/2 = (-3, -1)/2

  M = (-3/2, -1/2) . . . . . matches choice D

4 0
3 years ago
Surface area of a sphere is 615.752 m2, what is the volume of the sphere?
const2013 [10]

B

the volume (V) of a sphere = \frac{4}{3} πr³

We require to know the radius r to calculate the volume

using surface area of a sphere = 4πr² = 615.752

divide both sides by 4π

r² = \frac{615.752}{12.56} = 49.0248...

take the square root of both sides

r = \sqrt{49.0248..} ≈ 7, hence

V= \frac{4}{3} × π × 7³ = 1436.76 m³ → B



8 0
3 years ago
Other questions:
  • How can a shape be separated into two equal shares?
    11·1 answer
  • Jan received -22 points on her exam. She got 11 questions wrong out of 50 questions. How much did Jan penalizedfor each wrong an
    6·1 answer
  • How many yards in 7 miles
    5·1 answer
  • If x = 12, then 2(x - 4)^2 =
    5·2 answers
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • Write an equation for a line perpendicular to y = 5x – 2 and passing through the point (-15,8) y=​
    12·1 answer
  • How to do this problem?? Thank u
    6·1 answer
  • Find the area of the shaded region in the image below:
    10·1 answer
  • HELP FAST!!!!
    6·1 answer
  • ONE MORE IF YOU ANSWER YOU WILL GET BRAIN LISTED!!!!!!!!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!