1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
2 years ago
15

You borrow $500 from your parents to buy a new computer your parents charge you 3% simple interest and give you two years to rep

ay the money. A)how much interest do you pay on the loan. B)what is a total amount of money you owe your parents
Help please!!
Mathematics
1 answer:
miv72 [106K]2 years ago
5 0
A) I = (500)(0.03)(2) = $30
b) 500 + 30 = $530
You might be interested in
Madison used 4 pears and 12 apples to make a fruit salad. What is the ratio of the
kobusy [5.1K]
The answer is 4

So the ratio would be 12/4
Then u simplify into 4/1 ( I divided each number by 4)
7 0
2 years ago
Leila pumped 6 gallons of water out of her pool each minute for 24 minutes what was the total change in the amount of water in h
9966 [12]

Answer:

The answer is 144.

Step-by-step explanation:

The question said 6 gallons of water comes out every minute. So, if you multiply 6x24 you get the answer of 144.

5 0
3 years ago
21 devided by 1.2<br> (Explained)
rewona [7]

The answer would be 17.(

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
6 is 25% of what i need help on this problem
amm1812
6 is 25% of 24. 6 times 4 = 24
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Giving brainliest to the correct answer
katen-ka-za [31]
Yes it does belong on pizza.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Concert unit rate 345 ft/ 1 min to ft/hrs
    7·1 answer
  • Based on a poll 68% of internet users are more careful about personal information when using a public Wifi hotspot. What is the
    7·1 answer
  • What number must be subtracted from -5 for the difference to be -2. Explain your answer.​
    7·1 answer
  • A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
    7·1 answer
  • what is the area of the triangular prism with a length of 12 cm, a width of 6 cm, and a height of 8 cm?
    7·1 answer
  • What is the distance between the points (-4,5) and (8,9)?
    12·1 answer
  • How would I solve this. <br> If you answer I will give brainliest.
    5·1 answer
  • Someone help me please- correct answer will get brainliest :)
    6·2 answers
  • |x-2| + |2x+1| ≥ 3<br> How to solve this inequality? HELP
    15·1 answer
  • Mika's rosebush had 24 blooms in the first week of May. This was 80% as many blooms as Tammy's rosebush had during the same peri
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!